2002'de enflasyon yüzde 20

Hürriyet Haber
03.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


2002 yılı bütçesinde TÜFE'nin yüzde 20, büyüme hızının yüzde 5, yatırım ödeneklerinin 5 katrilyon, personel dışındaki cari ödeneklerin de 6.4 katrilyon lira olacağı bildirildi.

Hükümet, 2002 yılı bütçesi hazırlıkları için start verdi. Başbakan Bülent Ecevit imzasıyla yayımlanan 2002 yılı Bütçe Çağrısında, yeni yılda bütçeden 5 katrilyon liralık yatırım yapılacağı belirtildi.

Resmi Gazete'de yayımlanan Bütçe Çağrısında, ekonomide son dönem yaşanan gelişmelere değinildi ve enflasyonun en önemli nedenlerinin başında kamu açıklarının geldiği vurgulandı.

Kamu kesiminin ihtiyaçlarının mevcut kıt kaynakları daha etkin şekilde kullanma anlayışı içinde yeniden değerlendirilmesinin büyük önem taşıdığına işaret edilen Çağrıda, "Bu çerçevede kamu kesimine tahsis edilen kaynakların kamu kuruluşlarınca etkin ve verimli bir şekilde kullanılması her zamankinden daha fazla önem arzetmektedir" denildi.

TAVANLAR ÖNCEDEN BELİRLENDİ

Çağrıda, bu yıldan başlayarak bütçe hazırlığında ödenek tavanlarının önceden belirlenmesi ve kuruluşlara makro ekonomik büyüklüklerin önceden bildirilmesi uygulamasına geçildiği de hatırlatıldı ve 2002'nin bazı büyüklükleri şu şekilde sıralandı:

   

Büyüme: Yüzde 5
GSMH Deflatörü: Yüzde 28.3
Toptan eşya fiyat endeksi-tefe (Yıl sonu): Yüzde 16.6
Tüketici fiyat endeksi-tüfe (Yıl sonu): Yüzde 20
Bütçede personel dışındaki cari ödenekler: 6 katrilyon 467 trilyon lira.
Yatırım ödenekleri: 5 katrilyon 53 trilyon lira.
Ödeneklerin belirlenmesinde gösterge niteliğinde alınacak dolar kuru: 1 milyon 300 bin lira.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı