GeriEkonomi "2001 yılında reformlar hızlanacak"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"2001 yılında reformlar hızlanacak"

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal, rekabetçi serbest piyasa koşullarının tam anlamıyla oturtulması için yapısal reformların 2001 yılında hızlandırılacağını söyledi.

Önal, yeniden yapılanma çalışmalarının ekonomik program çerçevesinde yürütüldüğünü belirterek, programın ilk adımını oluşturan bütçe, döviz kuru ve özelleştirme konularında sağlanacak başarının son derece önemli olduğuna işaret etti.

Önal, döviz kurunda 2001 yılı Temmuz ayından itibaren yeni bir uygulamaya geçileceğini anımsatarak, döviz kurunun birinci 6 ayda 7.5, ikinci 6 ayda yüzde 15, üçüncü 6 ayda da yüzde 22.5'lik bir bant içinde dalgalanacağını kaydetti.

Özelleştirme konusunda, devletin mal ve hizmet üretiminden çekilmesi ve asli görevlerine dönmesi için gerekli politikaların hayata geçirileceğini bildiren Önal, Tekel, şeker fabrikaları ve bazı tarımsal kooperatiflerin 2001 yılı özelleştirmeleri içinde olduğunu kaydetti.

Önal, enflasyonla mücadele programının genel olarak başarılı olduğunu belirterek, şöyle devam etti: "2001, yapısal reformların hızlandırılacağı bir yıl olacak. Özelleştirmeler hızlanacak. Disiplinli bütçe uygulamamız da devam edecek. Burada vatandaşlardan ve iş çevrelerinden aldığımız desteğin daha büyük boyutlara ulaşacağını, bu desteğin tümüyle programa koşullanacağını düşünüyoruz.

Şu an bizim makroekonomik hesaplarımıza baktığımızda çok tutarlı ve dengeli bir sistem oluşturulmuş durumda. Bir tek psikolojik desteğe büyük ölçüde ihtiyaç var. Bunu da yeterli ölçüde sağladığımız takdirde 2002 yılı sonunda Türkiye, tek haneli enflasyon seviyesine gelecek ve Batı toplumları arasındaki yerini alacak diye bekliyoruz."

"Kriz programa güveni sarstı mı?"

Önal, "Mali piyasalardaki kriz programa olan güveni sarstı mı?" şeklindeki soruyu, "Mali kriz sonrası ekonomik programa karşı küçük bir tereddüt oldu. Ama dikkat edildiyse çok kısa bir sürede aşıldı" diye yanıtladı.

Türkiye'ye fon gelmeye devam ettiği sürece, iç piyasadaki likidite sorununun aşılacağını kaydeden Önal, kriz sonrası "köprü kredi" kanalıyla gelen 1 milyar dolar ile Dünya Bankası'ndan gelen 400 milyon dolarlık kaynağın piyasaya verildiğini söyledi.

Önal, 2.8 milyar dolarlık IMF acil destek kredisinin de önümüzdeki günlerde Merkez Bankası hesabına geçirileceğini belirterek, bu durumun dış yatırımcılara güven vereceğini anlattı.

Merkez Bankası rezervlerini etkileyecek bu desteğin bir yıl içinde 10 milyar doları bulacağını kaydeden Önal, bu süreçte dışarıdaki özel kuruluşlardan Türkiye'deki özel kuruluşlara yönelecek fonlarla birlikte piyasaların bugünkünden daha iyi bir duruma geleceğini bildirdi.

6 milyar dolarlık bedel

Mali krizin bedelinin 6 milyar dolara ulaştığını, ancak bu paranın 2 milyar dolarının hemen telafi edildiğini anlatan Önal, kriz öncesi 24-25 milyar dolar düzeyinde olan Merkez Bankası rezervlerinin, gelecek olan toplam 10 milyar dolarlık destek ile 30 milyar doları bulacağını söyledi.

Önal, kriz sonrası kaçan yabancı yatırımcılara değinerek, "Belki yurtdışı piyasalar bizim programımızın dayanıklılığını ölçmek istedi" dedi.

Ekonomik programın başarıya ulaşabilmesi için "dedikodulardan etkilenmememiz gerekiyor" diyen Önal, özelleştirme konusundaki gecikmeler ile bankaların mali yapılarının dedikoduları beslediğini, ayrıca AB, Kıbrıs ve Ege sorunları gibi siyasi kaynaklı dedikoduların da krizi derinleştirdiğini söyledi.

Bakan Önal, borsaya müdahale konusundaki spekülasyonlara ilişkin olarak da devletin borsayı etkilemek gibi bir imkanı ve yetkisi olmadığını belirterek, sadece piyasanın iyi işlemesi için önlemler alma görevi bulunduğunu kaydetti. (aa)


Yorumları Göster
Yorumları Gizle