2000 yılı zor geçti

Hürriyet Haber
26.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

2000 yılı bütün sektörler açısından zorlu geçti. Yoğun gündem, yüksek tansiyonlu piyasalar iş dünyasını yordu. İşadamları 2001 yılına yönelik görüşlerini açıklarken bu yılı da değerlendirdiler

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Okan Oğuz, mevcut koşulların devamı ve ihracata yönelik destek ve tedbirlerin alınamaması halinde 2001 yılı için öngörülen 31 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşılması bir yana, 2000 yılı rakamlarına ulaşmanın bile bir başarı olacağını bildirdi.

Okan Oğuz, yaptığı değerlendirmede, dış ticarette 2000 yılının dengenin daha da bozulduğu bir dönem olarak yaşandığını vurguladı.

Bu yıl ithalatın 50 milyar dolar sınırını aşması ve ihracatın da 27-27.5 milyar dolar arasında kalacağının öngörüldüğünü belirten Oğuz, rakamların bu şekilde gerçekleşmesi halinde ihracatın ithalatı karşılama oranının 1996 yılı ile birlikte 1980 sonrasındaki en düşük düzeye inmiş olacağını savundu.

Oğuz, kur baskısından dolayı karşı karşıya kaldıkları sıkıntıları hafifletecek tedbirlerin alınamaması nedeniyle 22-23 milyar dolarlık bir dış ticaret ve 10 milyar dolara yaklaşan bir cari açığın oluştuğunu kaydetti. Okan Oğuz, döviz kurunun hassas bir araç olduğu gerçeğinin fark edilemediğini ve ihracatın 2000 yılında tehlikeli bir bedel ödemenin aracı olduğunu öne sürdü.

"Kriz Türkiye'nin kapısının önünde"

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Nuri Artok da, krizin şimdilik aşılmış göründüğünü, ancak halen Türkiye'nin kapısının önünde durduğunun bilinmesi gerektiğini söyledi.

Artok, "Gereken yapısal önlemler alınmazsa, IMF desteği bile Türk ekonomisini kurtaramaz" dedi.

Türk tekstil ve konfeksiyon sanayinin en büyük pazarı konumundaki AB ülkelerine yönelik ihracatta 2000 yılında önemli sıkıntılar yaşandığını ifade eden Artok, rekabetin artması ve Euro'nun değer kaybının bunda etkili olduğunu vurguladı.

Nuri Artok, "Oysa 2000 yılı sektörümüz açısından AB başta olmak üzere uluslararası pazarlarda talep patlamasının yaşandığı bir yıldı. Türkiye 2000'de çok önemli fırsat kaçırdı. 2001 ve gelecek yıllarda bu oranda bir talep artışını bir kez daha bulamayabiliriz" dedi.

"Tekstil sektörü için kayıp yıl"

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı Oğuz Satıcı da, 2000 yılının Türkiye için, özellikle de tekstil sektörü için kayıp bir yıl olduğunu söyledi. Satıcı, gelecek yıla ilişkin görüşlerini şöyle açıkladı:

"2001 yılı için bir tahmin yapmak zor. Çünkü, Türkiye'deki değişimler bir geceye bağlı. Bugünkü şartlar devam ettiği taktirde, 2001 yılının da kayıp bir yıl olacağını düşünüyorum. Ancak, üretimi ve ihracatı destekleyecek tedbirler alınırsa 2001 yılı herkes için daha rahat, ülke için daha güzel günler gelmesini sağlayabilir."

Yabancı sermayede kıpırdanma

Yabancı Sermaye Derneği (YASED) Genel Sekreteri Abdurrahman Arıman, bu yıl yabancı sermaye girişinde ufak da olsa bir kıpırdanma yaşandığına işaret ederek, ilk 9 ayda 1.1 milyar dolar civarında gerçekleşen sermaye girişinin yılsonunda 1.5 milyar dolara ulaşmasını beklediklerini bildirdi.

Mali piyasalarda yaşanan dalgalanmanın yarattığı krize dikkat çeken Arıman, "2000 yılına kadar güvenmediği için yeterince gelmeyen yabancı sermayenin, ülkenin krize girdiği koşullarda 2001 yılında gelmesini beklemek yanlış olur" diye konuştu.

İstikrar programına da değinen Arıman, şunları söyledi: "2001 yılında programın sürdürülmesi lazım. Bu kadar sıkıntı çekildikten sonra yarıda kalması son derece sakıncalı, daha büyük problemlere yol açabilir. Ama, programı bu haliyle sürdürmek mümkün değil. Hedeflerinin revize edilmesi lazım."

Turizmde hedefler yakalandı

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) 2. Başkanı Hülya Aslantaş ise bu yılın başında 1999 yılının yaralarını sarmak, turizmin altın dönemi 1998 yılı hedeflerini yakalamak için yola çıktıklarını ve bunu gerçekleştirdiklerini belirtti.

Artık, turizmin yapısal sorunlarını gidermeye yönelik çaba göstermek gerektiğini vurgulayan Aslantaş, Turizm Bakanlığı ve sektördeki bütün kuruluşların birlikte hazırladığı 3-4 yasa tasarısı bulunduğunu bildirdi. Aslantaş, 2001 yılında Meclis'e sevk edilecek bu tasarıların yasalaşması ile birlikte turizmin daha da gelişeceğini kaydetti.

"Turizm, ülkemizdeki birçok ekonomik sorunun kilit anahtarıdır" diyen Aslantaş, "2001'e bütün zorluklara, yaşadığımız ağır ekonomik sorunlara rağmen ümitli bakıyorum. Önümüzdeki yıl, turizm daha iyi geçecek ve diğer sektörlerin de önünü açacak" dedi. (aa)

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı