GeriEkonomi 2000 yılı bütçesi tartışılacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2000 yılı bütçesi tartışılacak

Maliye Bakanı Sümer Oral, geçen yıl yaşanan olumsuzluklara rağmen, 1999 bütçesinin öngörülen hedeflere uygun, hatta daha iyi bir şekilde, hedeflerin üstünde gerçekleştiğini söyledi.

Oral, 2000’in ise Türkiye için hayati öneme haiz bir yıl olduğunu vurguladı.

Maliye Bakanı Oral, Ankara’da yapılan Deftertarlar Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, bu toplantıda, esas itibarıyla 20. asrın son yılının bütçe uygulamalarının bir muhasebesinin yapılacağını ve yeni yüzyılın ilk senesi, bütçe performansı ve kamu maliyesinin durumunun değerlendirileceğini belirtti. Oral, „Nasıl bir program içinde 2000 yılını geçereceğimizi tartışacağız“ dedi.

Geçen yıl, güç şartların yaşandığını ve asrın en büyük felaketi ile karşılaşıldığını ifade eden Oral, bugün Türkiye gündeminin birinci meselesinin, deprem ve depremde meydana gelen hasarın kapatılması olduğunu vurguladı.

Oral, „O bölgenin tekrar eski aktivitesine kavuşturulması, yatırım, üretim ve istihdam yaratan bölge olarak kazanılması birinci meseledir“ dedi.

Bütün bunların 1999 yılının güç geçmesinde önemli etken olduğunu da belirten Oral, ayrıca 1999’un ilk altı ayının, 18 Nisan seçimleri nedeniyle seçim gündemli geçtiğini hatırlattı.

2000, 3 YILLIK MALİ PROGRAMIN İLK YILI:2000’in, 21. asrın ilk yılı olduğuna işaret eden Oral, şunları kaydetti:

„Bu aynı zamanda Türkiye’nin, uzun yıllar yaşadığı yüksek ve kronik enflasyonu aşağıya doğru çekme konusunda büyük bir kararlılıkla uygulamaya koyduğu ve yürüteceği 3 yıllık mali ve ekonomik programın ilk yılıdır. Kamu açıkları ve bütçe açıklarını süratle aşağıya çekmeyi hedefleyen, dolayısıyla enflasyonu makul rakamlara çekmeyi hedefleyen programın da, ilk yılı olmaktadır. Bu nedenle, 2000 yılı Türkiye için hayati öneme haiz bir yıl olarak karşımıza çıkmaktadır.“

Oral, Türkiye’nin yeni bir asra, „yeni bir yaklaşım, zihniyet ve anlayışla“ girdiğini de vurguladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle