GeriEkonomi 2000 sorunu için 6 milyar dolar gerekiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2000 sorunu için 6 milyar dolar gerekiyor

2000 yılı sorunu nedeniyle şirketlerin yapacağı teknoloji yatırımlarının 600 milyar doları bulması beklenirken, uygulama yazılımlarında yapılacak çözüm maliyetinin ise yalnızca 30 ülkede 297.3 milyar doları bulacağı tahmin ediliyor.

Hazine Müsteşarlığı Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürlüğü'nce hazırlanan, ‘‘2000 yılı sorunu’’ konulu çalışmada yer alan bilgilere göre, 2000 yılında bilgisayarlar başta olmak üzere tüm elektronik cihazların tarihlerinin 1900'e dönerek fonksiyonsuz hale gelmemesi için, şirketlerin yapacağı teknoloji yatırımı 600 milyar doları bulacak.

Çalışmaya göre, bir satır kodun iyileştirme maliyeti 1996 yılında 1.1 ile 1.65 dolar arasında değişirken, bu maliyet 2000 yılına doğru yaklaştıkça daha da artacak.

HARCAMADA ABD BİRİNCİ

Çalışmada, Software Productivity Research (SPR) tarafından gerçekleştirilen maliyet hesaplamalarına dayanılarak verilen bilgiye göre, 2000 yılı sorununa paralel olarak uygulama yazılımlarının çözümü ABD'ye 74.6 milyar dolara malolacak.

Bu çalışmaya göre, 30 ülke arasında ABD birinci, Türkiye 6.2 milyar dolar ile 13'üncü, Pakistan da 340 milyon dolar ile sonuncu sırada yer alacak.

DİĞER HARCAMALAR

Öte yandan, sorunun çözümündeki değerin yaklaşık 3 katı kadar da diğer harcamaların olacağı hesaplandı. Tüm bunların ışığında çıkarılacak maliyetin Türkiye için 25 milyar dolara yaklaşacağı kaydedilirken, sorunun tüm dünya için çözüm maliyetinin 1.6 trilyon dolar olacağı tahmin edildi.

Çalışmada, bu değerlerin hepsinin arkasında birçok varsayımın yattığı belirtilerek, bu bileşenlerden bazılarının birçok kuruluş için söz konusu olmayabileceği de vurgulandı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle