GeriEkonomi 200 milyon liralık ‘iş güvenliği’, 4 milyarı kurtarırdı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

200 milyon liralık ‘iş güvenliği’, 4 milyarı kurtarırdı

200 milyon liralık ‘iş güvenliği’, 4 milyarı kurtarırdı
refid:16947261 ilişkili resim dosyası

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, iş sağlığı ve güvenliği konusunun, Türkiye’nin kanayan yaralarından biri olduğunu belirterek, “200 milyon TL’lik tedbir alsaydık, 4 milyar TL’lik maliyetimiz olmayacaktı. 2009’da 200 milyon TL’lik tedbir almadığımız için tam 4 milyar TL maliyetimiz oldu” diye konuştu.

Malatyalı İş Adamları Derneğinin (MİAD) “Çalışma Yasası’nın İş Yaşamına Etkileri ve Yeni Değişiklikler” konulu toplantısında konuşan Dinçer, çalışma hayatının en önemli sorunlarını işsizlik ve istihdam meseleleriyle ilgili konular, kayıtdışılık, iş sağlığı ve güvenliği, sosyal güvenlik meseleleri ile sendikal hak ve özgürlükler olarak sıraladı. Ostim’deki patlamalara da değinen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dinçer, bu konuda şunları söyledi:

Kültür ve bilinç sorunu

Alacağımız çok küçük tedbirlerle çok büyük maliyetleri önleyebilecek durumdayken, hatta daha da önemlisi kendi sağlımızı ve kendi hayatımızı biraz ciddiye alarak önleyebileceğimiz pek çok sorun varken, boşvermişlik ya da küçük maliyetlerin ihmali sebebiyle büyük sorunlarla karşılaşmayı hiç hak etmiyoruz doğrusu. Öyleyse bu alanda bir kültür ve bilinç oluşturmak gibi bir sorumluluğumuz da var.

Türkiye’deki 1 milyon 300 bin işletmenin sahada çalışan yaklaşık 400-500 müfettişle her yıl denetlenmesi mümkün değil. Türkiye’de yeteri kadar iş sağlığı ve güvenliği uzmanı da bulunmuyor. Daha önceden yetiştirilmiş 3 bine yakın iş sağlığı ve güvenliği belgesine sahip elemanların sınavlarını ve belgelerini mahkeme iptal ettiği için onlar açıkta kaldı. Bir sınav daha yaptım, 2 bin 200 kişiye belge verdik. Mahkeme onu da iptal etti. Aralık ayında bir sınav daha yaptım 2 bin 80 kişiye yeniden belge verdim, tekrar mahkemeye verildi. Çünkü meslek odaları, ellerindeki bu gücü ve yetkiyi, gelir sağlayan kaynağı kaybetmek istemiyorlar.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle