GeriEkonomi 20 milyon turiste yeteriz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

20 milyon turiste yeteriz

Türkiye'nin, yılda 20 milyon turisti ağırlayacak kapasitede olduğu, ancak bunun sağlanabilmesi için, bir yandan varolan pazarlara yeni ürünler sunmak, diğer yandan da başta Uzakdoğu olmak üzere, yeni gelişen pazarlara yönelmek gerektiği bildirildi. TÜRSAB tarafından hazırlanan ‘‘Türkiye'de Turizm Sektörünün Bugünkü Durumu’’ ve ‘‘Turizm Sektöründe Meydana Gelen 10 Önemli Değişiklik’’ adlı çalışmalara göre, bugün dünyanın üçüncü büyük sektörü olarak kabul edilen turizm, Türkiye'de son 10 yılda büyük gelişme gösterdi.Çalışmalarda, istihdam yaratılması açısından da önemli bir sektör olan turizmden, halen 2.5 milyona yakın insanın, doğrudan veya dolaylı şekilde geçimini sağladığı bildirildi.

Türkiye'nin 1 milyona yaklaşan yatak kapasitesi, 38 havaalanı, 22 bin havayolu koltuk, 12 bin 303 yat bağlama kapasiteleri ve 7 bin rehberi ile uluslararası seyahat pazarında hızla gelişen bir ülke konumunda olduğu ifade edilen çalışmalarda, ‘‘Ancak Türkiye'nin sahip olduğu zengin turizm potansiyeli düşünüldüğünde, dünya pazarından yeterli payı alamadığı gözleniyor. Türkiye'nin hakettiği payı alabilmesi için, altyapı yatırımlarındaki tıkanıklığın giderilmesi, öncelikle de havaalanı sorununun çözülmesi gerekiyor’’ denildi.

Çalışmanın sonuçlarına göre, Türkiye, bugün sahip olduğu konaklama kapasitesi ve bu kapasiteyi pazarlayan seyahat acentaları itibariyle yılda 20 milyon turisti ağırlayabilecek durumda. Yılda 20 milyon turistin ağırlanması ise ‘‘15 milyar dolarlık bir turizm geliri elde etmek’’ anlamına geliyor. Ancak bunun sağlanabilmesi için, Türkiye'nin bir yandan varolan pazarlara yeni ürünler sunması, diğer yandan başta Uzakdoğu olmak üzere, yeni gelişen pazarlara yönelmesi gerekiyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle