GeriEkonomi 20 milyon liralık kaçak cep telefonu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

20 milyon liralık kaçak cep telefonu

20 milyon liralık kaçak cep telefonu
refid:23573255 ilişkili resim dosyası

İstanbul'da, Çin'den getirilen 20 milyon lira değerinde kaçak cep telefonu emniyeti arayan bir ihbarcı sayesinde ele geçti. Tek bir seferde ele geçirilen 36 bin 558 adet akıllı telefon, piyasayı önemli ölçüde etkilecek seviyede.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nü arayan bir kişi, Çin'den binlerce cep telefonu getirilerek piyasaya sürüleceği ihbarında bulundu. Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, ihbar üzerine harekete geçti.

Cep telefonlarının Bahçelievler'de bir antrepoda tutulduğu belirlendi. 13 Haziran 2013 günü harekete geçen ekipler, antrepoyu bastı. Aramada, 36558 İphone ve Samsung cep telefonu, 96 bin USB kablosu, 3670 kol saati, 1200 elektronik sigara ağızlığı ve 270 cep telefonu aksesuarı ele geçti.

KAÇAK TELEFONLAR BÖYLE YAKALANDI- FOTO GALERİ 

Antreponun ortağı ve gümrük müşaviri gözaltına alındı. Cep telefonlarının İMEİ numaralarının Çin'e gönderildiği, telefonların bu numaralarla üretilerek klonlandığı tespit edildi.

Elektronik eşyaların Ankara'da faaliyet gösteren bir şirket üzerinden gümrükten kablo olarak geçirildiği saptandı. Polis, ele geçen cep telefonlarının 20 milyon lira değerinde olduğunu ve internet üzerinden satılmak üzere getirildiğini belirledi.

İki kişi, emniyetteki sorgularının ardından savcılık talimatıyla serbest kaldı. Polis, soruşturmanın sürdüğünü, gümrük ve cep telefonlarını getiren şirketle ilgili çalışmanın sürdüğünü bildirdi.

caydin@hurriyet.com.tr

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle