GeriEkonomi 20 milyon dolarlık Türksat ihalesine ‘AK Partili yönetici’ soruşturması
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  11
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

20 milyon dolarlık Türksat ihalesine ‘AK Partili yönetici’ soruşturması

20 milyon dolarlık Türksat ihalesine ‘AK Partili yönetici’ soruşturması
refid:12280883 ilişkili resim dosyası

Türksat A.Ş.’nin açtığı ve usulsüzlüğü önlemek için 12’ye böldüğü, “Kablo Sistemleri Hizmet Alım” ihalesinin altısını, ihalelere farklı isimlerle giren AK Parti Adana il yönetim kurulu eski üyesi İbrahim Köndel’in firması kazandı.

İhalede usulsüzlük yapıldığı ve şartname kurallarına uyulmadığı gerekçesiyle katılımcı şirket sahipleri suç duyurusunda bulundu. Savcılık, Köndel ile Türksat yöneticileri hakkında soruşturma başlattı. İhalenin yapıldığı 15 Haziran’da parti yöneticisi olan Köndel, 20 Haziran’daki kongrede yönetimden ayrıldı.

Savcılığa sunulan belgelere göre farklı isimler kullanarak ihaleye giren ve kazanan firmaların Ticaret Sicil kayıtlarındaki adreslerinin aynı olduğu, sahiplerinin de başka şirketlerde ortak göründüğü vurgulandı. Suç duyurusunda yer alan iddialar özetle şöyle: “Kablo Sistemleri Hizmet Alımı ihale” 15 Haziran 2009’da yapıldı. Türkiye’de Kablo TV hizmeti verilen iller abone sayılarına göre üç ayrı grup içinde 12 bölgeye ayrıldı. Teklifler bölge bazında toplandı. Bir istekli, her gruptan sadece bir bölge; Türkiye genelinde ise en fazla iki bölge alabilecek.

Taahhüt verildi

Ancak ihale sonucunda, şartnameye aykırı olarak Türkiye çapında 12 bölgeden altısı aynı grubun firmalarına verildi. Bunlar Eker İnşaat ve Elektrik Ticaret Limited Şirketi, Gülinsa Elektrik ve İnşaat Taahhüt, Madencilik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, PAB İnşaat Gıda Harfiyat Nakliye Taahhüt Ticaret Limited Şirketleridir. Gülinsa ve PAB firmalarının, ortaklarından, yetkili müdürleri İbrahim Köndel’dir.

Eker Firması’nın adresi “Cumhuriyet Mahallesi G.M.K. Bulvar Zekeriya Antmen Apt. No:256/3 Mersin”dir. Gülinsa Firması’nın adresi de 18 Ocak 2008 tarihine kadar aynıdır. Bu tarihte Gülinsa’nın merkezi “Karlılar Mahallesi 82001 Sokak Köndel Apt. No:3 Zemin Kat 1000 Seyhan Adana” adresine taşınmıştır. Bu adres ise PAB Firması ile aynıdır.

Ortaklar aynı

Yine Ticaret Sicil Gazetelerinden anlaşıldığı kadarıyla Mahmut Eker adına üç firmanın ikisinde ortak olarak rastlanıyor. Bu haliyle aslında aynı kişiler tarafından sahip olunan ve yönetilen üç firma 6 ayrı bölgede ihaleye katılarak teklif mektubunda verdikleri taahhüde ve şartnameye aykırı hareket ettiler. Türksat Yönetim Kurulu da bu ihale sonuçlarını onayladı ve nihai olarak ilgili firmalar ile Türksat arasında sözleşmeler imzalandı.

Savcılık araştırsın devlet oyalanmasın

TÜRKSAT ihalesiyle ilgili hakkında soruşturma açılan İbrahim Köndel, Hürriyet’e şunları söyledi: “Savcılığa verilmiş, savcılık araştırsın. Bizim açımızdan bir problem yok. Biz sadece devlet ihalesine girmiyoruz her yerin ihalesine giriyoruz, böyle şeylerle de her gün karşılaşıyoruz. O dilekçe veren kişi, tüzel kişilik olan şirketin ortaklarına baksın

/images/100/0x0/55ea6f0af018fbb8f87fa414
sonra dilekçe versin. Devleti boşu boşuna oyalamasın. Her şey ortada devlet incelesin. Biz Türk Telekom ve TEDAŞ’ın da işlerini de yapıyoruz.  Her gün denetlendiğimiz için alıştık.”

İbrahim Köndel kim

1972 Malatya Darende doğumlu. İşletme fakültesinde okurken öğrenimini yarıda kesmek zorunda kalmış. Müteahitlik yapıyor. AK Parti Adana il yönetim kurulu üyeliği yaptı. 20 Haziran’daki kongrede görevi bıraktı. Köndel, ihalenin yapıldığı 15 Haziran’da yönetim kurulu üyeliğini sürdürüyordu.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle