GeriEkonomi 20 kadın işçiyi krize kurban verdi, acısını 200 kadınla çıkaracak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

20 kadın işçiyi krize kurban verdi, acısını 200 kadınla çıkaracak

20 kadın işçiyi krize kurban verdi, acısını 200 kadınla çıkaracak

Sakarya’nın muhafazakar bir kent olduğuna dikkat çeken Tamer Ünlü, Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin (EGD) düzenlediği gezi kapsamında gerçekleşen buluşmada, kadın personelle iligili şu değerlendirmeyi yaptı: “Dünyanın bütün Toyota fabrikalarını gezdim, hepsinde kadın personel var. Sakarya muhafazakar bir bölge. Bizim vardiyalarımız var. Gece vakti gelecek kız buraya gece 03.00’de evine gidecek falan... Onun için yıllarca hiç düşünmedik. Bir gün kafama saksı düşmüş gibi ‘yahu niye düşünmüyoruz’ dedim kendi kendime. İlk iş bütün tuvaletleri organize ettim, bir duş ayarladım. ‘Geçici olarak 20-30 kadın personel alın’ dedim. 24 kişi aldık. Tabii hepsi eşit derecede iyi çıkmadı. Bazıları girer girmez çıktı, ama çoğunluğu güzelce çalıştı. Hafif işler yapıyorlardı, kapı içi montajı, kablo demetleri montajı gibi. Mükemmel çalıştılar. Bunlar geçici olarak denemeye alındığı için kriz çıkınca, rakamlarımız 2009’da düşünce onları da maalesef çıkardık. İnsan kaynaklarına tembih ettim, kriz geçince, alım başlayınca önce kızlar gelecek ve bu defa 20 de değil 200 kişi gelecek.”

Kabloda kadın

Japon firmalarına parça vermek için yan sanayi kurduklarını belirterek, bunların birinin de dünyanın en büyük kablo demetleyen firması Yazaki olduğunu anlattı. Akyazı’daki ilk fabrikanın ardından Mudanya ve Gemlik’e de fabrika kurulduğunu belirten Ünlü, “Çalışanların tamamı kadın. Çünkü kablolar incecik ve kadınların parmakları küçük. Bu fabrikalarda istihdam 3 bine çıkar” dedi.

Bizden çıkan araçlarda hiçbir sorun yaşanmadı

TOYOTA Genel Müdürü Tamer Ünlü, Toyota’nın dünyada yaşadığı arızalı araç kriziyle ilgili soru üzerine, “Bizim buradan çıkan herhangi bir arabada ben şu ana kadar bir sorun olduğunu duymadım. Türkiye’den gitmiş de buraya geri gelmiş bir araba yok” dedi. İnsan ürünü olan her şeyde hata olabileceğini vurgulayan Ünlü, şöyle devam etti: “Önemli olan bunun minimize edilmesi ve müşterinin güvenliği için üreticinin sorumluluğu üstlenip en küçük ihtimali ortadan kaldırmasıdır. Kaliteyi denetleyen ekipler dolaşır. Biz aldığımız puanlardan memnunuz.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle