GeriEkonomi 2 yıldır kapalı olan Çinkur´da yeni umut
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2 yıldır kapalı olan Çinkur´da yeni umut

Kayseri`nin İncesu İlçesi`nde kurulan ve Türkiye`nin en büyük yatırımlarından biri olarak gösterilenÇinkur Çinko Kurşun Metal Sanayi Fabrikası`nın 2 yıl atıl kaldıktan sonra hafta içinde bir grup tarafından satın alınması, mevcut yöneticiler, çalışanlar ve sanayiciler tarafından ``sürpriz`` olarak karşılandı.

450 çalışanı ile Türkiye`nin en büyük çinko, kurşun üreticisi konumunda olan Çinkur A.Ş, 1 Haziran 1996 tarihinde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından İranlı işadamları tarafından kurulan Kayseri Maden Metal Ticaret A.Ş`ye 14 milyon dolar karşılığı satıldı.

Satış sonrası ilk yıllar yeni yapılan yatırımlar ile daha da büyüyen fabrika, çinko borsasında ani düşüşler ve tüm çalışmalara karşın rantabl hale getirilemediği gerekçesiyle 26 Kasım 1999`da üretimini durdurdu. 10 milyon dolar civarında borcu olduğu belirtilen,elektriği bile kesildiği için 450 işçisini istihdam edemez duruma gelen Çinkur, hafta içinde İncesu İcra Dairesi tarafından yapılan satışında 44 madencinin biraraya geldiği ``Grup Madencilik`` tarafından satın alındı.

YENİ UMUT

Ali Korkmaz adlı işadamının önderlik yaptığı öğrenilen Grup Madencilik`in 6.5 trilyon lira karşılığı fabrikayı alması, çalışanlar,sanayiciler, atıl haldeki fabrikanın mevcut yöneticileri tarafından umutla karşılandı.  

Yıllarca ilk 500 sanayi kuruluşu arasında yer alan fabrikanın bacasının yeniden tütecek olmasının Kayseri ve Türkiye ekonomisi açısından büyük önem taşıdığını ifade eden sanayiciler, Kayseri`de büyük bir kuruluşun yeniden açılacak olmasının gelecek için umutla bekleyişin olduğu bugünlerde moral verdiğini belirttiler.

Ali Korkmaz ve arkadaşlarının fabrikayı 2 yıldan beri işsiz kalan ve aralıksız mücadele veren işçilerle görüşerek, ikna ederek aldıklarıöğrenildi. Aradan geçen sürede maaş ve tazminatlarını alamayan, defalarca kamu kuruluşuna yerleştirilmek ve haklarının ödenmesi için Ankara`ya giden Çinkur işçileri de yeni girişim ile eski günlerine kavuşacak olmanın umudunu taşımaya başladı.

Grup Madencilik`in, fabrikanın satın alındığı 26 Kasım gününden itibaren 20 gün içinde vergileri ve ek harcamaları ile birlikte 10 trilyon liraya yakın parayı yatırmak zorunda oldukları belirtildi.

Çinkur A.Ş`nin mevcut yöneticileri Grup Madencilik`in bu girişiminin kendileri için de sürpriz olduğunu, fabrikanın yeniden ayağa kaldırılması için başlatılacak her çalışmaya destek vereceklerini bildirdiler. Yöneticiler, ancak bugünkü şartlar, hammadde sıkıntısı, teknik yetersizlik gibi konular nedeniyle bu dev tesisin eski günlerine kavuşmasının çok zor olduğuna işaret ediyorlar.

 

    

   

 

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle