GeriEkonomi 2 milyonu tartışılan Eroğlu, 700 bin lira emekli parası almış
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2 milyonu tartışılan Eroğlu, 700 bin lira emekli parası almış

2 milyonu tartışılan Eroğlu, 700 bin lira emekli parası almış
refid:18998403 ilişkili resim dosyası

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) anamuhalefet partisinin mecliste deşifre ettiği Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun 2 milyon liralık banka hesaplarıyla ilgili siyaset dünyası ‘bankadan kim sızdırdı’ tartışması yaşarken, halk ve medya ‘şaşırmadık’ ve ‘Sizin daha mı az var?’ diye tepki verdi.

Kıbrıslı Türklerle yapılan röportajlarda halk, 2 milyon liranın KKTC ölçülerinde büyük bir miktar olmadığını, üst düzey yöneticilerin emekli ikramiyesinin 700 bin lira ve üzerinde olduğuna dikkat çekiyor.

Daha çok bekliyorduk

Görüş belirtenlerin büyük bir bölümü daha önce de mal varlığı gündeme gelen Eroğlu’nun eşinin adanın önde gelen zenginlerinden olduğuna dikkat çekiyor. Hesaplarını tek bir bankada toplayan Eroğlu’nun nakit varlığını az bile bulanlar var. İktidara muhalif gazeteler, Afrika banka hesaplarını teşhir eden muhalefet milletvekillerine yönelik “Sizin daha mı az var” manşetini atarak, tüm siyasileri mal ve nakit varlıklarını açıklamaya davet etti. Bazı muhalif yazarlar da, HSBC banka bilgilerinin kolay bir şekilde kamuoyunda teşhir edildiğine dikkat çekerek, siyasiler başta olmak üzere bir çok varlıklı kesimin, güvenli olmadığı gerekçesiyle nakit varlıklarını yurtdışına kaçıracağını savundu.

HSBC: Yasal düzenlemelere uyuma özen gösteriliyor

HSBC, KKTC’deki gelişmelerle ilgili şu açıklamayı yaptı: “Müşteri bilgilerinin gizliliği ilkesi çerçevesinde, HSBC Bank herhangi bir kişinin müşterisi olduğunu teyit etme ya da yalanlama konusunda bir yorumda bulunmamaktadır. HSBC faaliyet gösterdiği tüm ülke ve bölgelerde yasal düzenlemelere uyum konusunda özen göstermektedir.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle