2-B’den 10 milyar lira gelebilir, belki 5-10 fazlası olabilir

Hürriyet Haber
20.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 2-B konusundaki tahsilatın ‘öyle çok beklendiği kadar yüksek bir şey’ olmayacağını söylerken, “Şu ana kadarki değer tespiti yapılan alanların bugünkü piyasa değeri 10 milyar lira falan, bunun üzerine belki bir 5-10 eklenir” dedi.

YAKIN zamanda yasalaşarak yürürlüğea girmesi beklenen 2-B’den ‘öyle çok yüksek’ bir tahsilat beklenmediğini açıklayan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, şu ana kadar değer tespiti yapılan alanların 10 milyar lira civarında olduğunu söyledi. Kanal 24 televizyonunda katıldığı bir programda soruları yanıtlayan Babacan, “2-B arazileriyle ilgili beklentiniz nedir” sorusu üzerine şu bilgileri verdi:

Başbakan’a gönderilecek

Çalışmalar hazır. En son Başbakanımıza arz ettikten sonra Meclis’e gönderilecek aşamaya geldi. Verilmesi gereken bazı kararlar var. 2-B konusundaki tahsilat öyle çok beklendiği kadar yüksek bir şey olmayacağı görünüyor. Şu ana kadarki değer tespiti yapılan alanların toplam değeri bugünkü piyasa değeri, bizim isteyeceğimiz rakam değil, piyasa değeri 10 milyar lira falan mertebesinde ki bunlar çok kıymetli alanlar öncelikle tespiti yapıldı. Bunun üzerine belki bir 5-10 eklenir ama bu bugünkü toplam piyasa değeri. Biz ne kadar bir talepte bulunacağız.

İnsanların ne kadarı başvuracak

Bu gayrimenkul sahiplerinden bir bakıma 2-B pozisyonundaki arazilerin, mülklerin tapularını alabilmesi, legalize olmasıyla ilgili belki onu daha belirlememiz gerekiyor. Bir de insanların ne kadarı buna gelecek başvuracak? Belki ‘şu anda biz memnunuz’ diyenler olabilecek. Oralarda bizim yaptırım mekanizmalarımız olacak mı, olmayacak mı? Bütün bunlar 2-B’den yapılacak toplam tahsilatı etkileyecek. Peşin değil, yıllara sari bir uygulama olacak.

İlave kaynaktır küçümsemeyelim

Sadece sigaranın ÖTV’sinden her yıl tıkır tıkır gelen vergi 15 milyar lira. Biz oradan ne gelirse planımızda, programımızda olmayan yatırımlara yönlendirebiliriz ya da belki bir kısmını borç ödemede kullanabiliriz. İlave bir kaynaktır, küçümsememek lazım. Ama bizim birden bire Türkiye’yi ayağa kaldıracak, şahlandıracak, bütün sorunlarımızı çözecek öyle bir tablo yok.

Ekonomiye ‘can suyu’ tabiri çok tehlikeli

AVRUPALI liderlerin 2008-2009 yıllarında krize karşı tedbir açıklarken, ‘önce daha çok harcayalım , bütçe açığına sonra bakarız’ dediklerini hatırlatan Ali Babacan, “Biz de bir tabir vardır, ‘ekonomiye can suyu’ diye bir tabir. Çok tehlikeli bir tabirdir. Borcunuz zaten yüksekse kamuya daha fazla para harcatarak ekonomik büyüme elde etmeniz mümkün değil” diye konuştu. Türkiye’nn ise bunun tam tersine bir program açıkladığını vurgulayan Babacan, “Gelecek 1-1 yıl için pek çok ülkede seçim var, herkes ’hele bir seçim gelsin’ diye bekliyor. İş dünyası, piyasalar, böyle durumlarda ‘hele seçim gelsin, ondan sonra bakalım’ demez eğer risk gördüyse anında ataklar başlar. Hiçbir ülke kendi fazla güvenmemeli.”

Genelde politikacılar mutluluk oyununa pek müdahale etmek istemez

KREDİLERDEKİ artışın politik açıdan bakıldığında çok kolay popülizm yapılabilecek bir alan olduğuna dikkat çeken Ali Babacan, şu değerlendirmeyi yaptı: “Çünkü kredi hacmi büyürken bankalar mutlu, para kazandılar yani batak olmadıysa bankalar verdiği kredinin faizini hemen kar olarak yazar ve yüksek para kazanırlar. Banka yöneticileri daha fazla bonus, ikramiye alır. Halk harcama yaptığı, yeni şeylere sahip olduğu için genelde mutludur. Borçlanır ama yeni ev, araba almıştır, mobilyasını değiştirmiştir. Genelde politikacılar bu mutluluk oyununa gelip müdahale etmek istemezler. Amerika’daki krizin asıl çıkış sebebi de budur.”
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı