GeriEkonomi 2.5 milyon yeni iş hedefi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2.5 milyon yeni iş hedefi

2.5 milyon yeni iş hedefi

Meclis’te geçen hafta kabul edilen istihdam teşvikinin ardından 2.5 milyon kişi için başlatılan yeni istihdam seferberliği kampanyası, TOBB’da gerçekleşen toplantıyla başlatıldı. Aile ve Çalışma Bakanlığı ile TOBB’un öncülüğünde yapılan kampanya için Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Bu kadar güçlü bir istihdam teşvik paketi dünyada yoktur” diye konuştu.

AİLE, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) ortaklaşa düzenlediği “İstihdam Seferberliği 2019” programı dün TOBB İkiz Kuleler Konferans Salonu’nda açıklandı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Bu kadar güçlü bir istihdam teşvik paketi dünyada yoktur” diye başladığı konuşmasına, istihdam alanında bir devrim yaşandığı sözleriyle devam etti. 2009’dan bu yana yaklaşık 10 milyonluk yeni istihdam oluşturulduğunu vurgulayan Albayrak 2018’de açıkladıkları mevcut istihdam teşviklerine yenilerini eklediklerini hatırlattı. Sigorta prim teşvikinin devam ettiğini belirten Albayrak, “Mecliste kabul edilen kanunla yeni bir destek daha açıkladık. Bu kapsamda 1 Şubat 2019 - 30 Nisan 2019 arasında işe alınan işçilerin 3 ay süreyle tüm prim, vergi ve ücret desteği hükümetimiz tarafından karşılanacak” diye konuştu.

YENİ FİNANSMAN PAKETİ

Finansmana erişim için de önemli paketler açıkladıklarını hatırlatan Albayrak, şöyle konuştu: “13 bankanın katılımıyla KOBİ’lerimiz için 20 milyar liralık bir kredi paketi müjdesini vermiştik. Bu paketle birlikte reel sektörün likidite ihtiyacına ciddi anlamda bir destek oluşturmuştuk. Bu paketle bugüne kadar 67 bin 438 KOBİ’mize 20.3 milyarlık kredi kullandırıldı. Yeni bir paket geliyor. Bu hafta onu anons edeceğiz. Aynı şekilde esnafımız için de Halkbank aracılığıyla açıkladığımız 10 milyar liralık pakette, esnaf kredilerinde toplamda 66 bin 236 esnafa 6 milyar 238 milyon liralık tutara ulaşmış bulunuyoruz. Şubat sonu itibarıyla 7.5 milyar lirayı geçerek belki de martın ortasına doğru 10 milyarı esnafımıza kullandırmış olacağız.”

2.5 milyon yeni iş hedefi

ENDİŞESİ OLAN DÜŞÜNSÜN

Türkiye’ye uluslararası doğrudan yatırımların 2018’de 13 milyar doları aştığını vurgulayan Albayrak “Kısa sürede bu rakamın çok daha üstüne çıkılacaktır. 2019’da da doğrudan yabancı yatırımlarla büyümeye devam edeceğiz” ifadesini kullandı. Net hata ve noksan hesabının 2018’de 21.1 milyar dolar olduğuna dikkat çeken Albayrak, bunun önemli bir kısmının yurtdışındaki sermayenin girişinden kaynaklandığını söyledi. 2019’un ilk çeyreğinde iyileşmenin güçlenerek devam edeceğini belirten Albayrak şöyle devam etti: “Artık treni kaçırıp kaçırmama endişesi yaşayanlar düşünsün. Hep birlikte çok daha iyiyi yakalama açısından önemli bir sürece giriyoruz. Türkiye, ekonomide yeni bir hikaye yazmaya başlamıştır. Yeni, genç ve güçlü Türkiye için attığımız her adımda bu hikayeye piyasaların inancını daha da artırıyoruz. Faizlerde ağustosun, eylülün etkisi tamamen silindi, tahvil faizleri de mayıs, haziran seviyelerine indi, daha da inecek. Mevduat faizleri yüzde 30’lara çıkmıştı, yüzde 20’lerin altına geldik.”

NİSAN, MARTTAN DAHA İYİ OLACAK

ŞUBAT ayının ocaktan, martın şubattan daha iyi olacağını belirten Albayrak, “Nisan marttan zaten çok iyi olacak. Yurtdışında Türkiye’nin yeni ekonomi hikâyesi oldukça pozitif yankı bulurken, malum kesimin negatif algı operasyonları kendi çaresizliklerinin işareti. Nisandan sonra çok daha güçlü bir Türkiye ekonomisine şahit olacağız” dedi.

BU TARİHİ DESTEKLERDEN FAYDALANIN

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da sloganlarının “Burası Türkiye burada iş var” olacağını söyledi. Tüm iş dünyasına ve işverenlere çağrıda bulunduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, “Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam kampanyasına katılın, bu tarihi desteklerden faydalanın. Dünün en çok kazananları, Türkiye’ye yatırım yapanlar, Türkiye’de istihdam sağlayanlar oldu. Yarının en çok kazananları da, bugün Türkiye’ye yatırım yapanlar, insanımıza istihdam sağlayanlar olacak. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, hem işinizi geliştirin, hem ekonominin büyümesine katkınız olsun, hem de Türkiye’nin geleceğine yatırım yapıp, kazanan siz olun” dedi.

2.5 milyon yeni iş hedefi


ELİNİZİ TAŞIN ALTINA KOYUN


AİLE, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise son yasa değişikliğiyle, nisan ayı sonuna kadar sağlanacak ilave istihdamın prim ve vergilerinin yanı sıra ücretinin de devlet tarafından karşılanacağını belirtti. Selçuk, “İşverenlerimizin nisan ayı sonuna kadar sağlayacağı her ilave istihdam için 3 ay boyunca prim ve vergilerin yanı sıra ücreti de devlet olarak biz karşılayacağız. İzleyen 9 ayda da prim ve vergileri ödemeye devam edeceğiz. Devletimiz vatandaşlarımızın iş bulabilme imkanını arttırmak ve işverenlerimiz rekabet gücünü arttırmak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmamıştır. Şimdi işverenlerimizle beraber elimizi taşın altına koyma ve sorumluluk alma vaktidir. Dolayısıyla devletin tüm imkanlarını seferber ederek oluşturduğumuz teşvik paketleri karşısında, işverenlerimizin de istihdamı en üst düzeyde arttırarak katkı vermesi milli duruşlarının bir nişanesi olacaktır” dedi.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle