GeriEkonomi 2.5 milyon memur için son sözü hükümet söyleyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  17
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2.5 milyon memur için son sözü hükümet söyleyecek

2.5 milyon memur için son sözü hükümet söyleyecek
refid:18905963 ilişkili resim dosyası

Memur konfederasyonları, 2.5 milyon memuru toplu sözleşme masasında kimin temsil edeceği noktasında yine anlaşamadı. 7 saat süren son toplantıdan da uzlaşma çıkmayınca, Kamu Görevlileri Sendikalar Yasası’nda yapılacak üç değişiklik hükümetin insiyatifine bırakıldı.

Edinilen bilgiye göre Bakan Çelik, Cumhurbaşkanlığı ve Meclis personeline sendika yolunun açılmasına sıcak baktığını belirterek, konuyu Bakanlar Kurulu’na taşıyacağını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, dün yapılan üçlü danışma kurulu toplantısında Memur-Sen, KESK ve Kamu-Sen Konfederasyonlarının Başkan ve yardımcıları ile bir araya geldi.  Yedi saat süren toplantıda konfederasyonlar üç konuda yine uzlaşmaya varamadı.

MASADA KİM OLACAK?

Hükümetle yapılacak toplu sözleşme masasında kimin olacağı konusu konfederasyonların uzlaşamadığı ana konu oldu. Memur-Sen üye sayısı en fazla olması nedeniyle genel toplu sözleşme masasında tek başına olmak istedi. Hizmet kolu toplu sözleşmesinde iseyetkilil sendikanın temsil edilmesi gerektiğini savundu.

Ancak KESK, hem genel hem de hizmet kolu sözleşmesinde üç konfederasyonun da eşit şekilde bulunmasını ve itiraz hakkı verilmesi talebinden vazgeçmedi.

Kamu-Sen de genel toplu sözleşmede üç konfederasyonunun eşit şekilde yer almasını istedi. Ama itiraz hakkının ‘iki konfederasyonun bir araya gelmesi şartına bağlanmasını’ kabul etti. Bakan Faruk Çelik’in de sıcak baktığı bu öneriye KESK hiçbir şekilde yanaşmadı.

/images/100/0x0/55ea7204f018fbb8f8806c83
HAKEM BULUNAMADI

Toplu sözleşme masasında anlaşamayan tarafların itiraz edeceği ‘Kamu Personeli Hakem Kurulu’nun yapısı da uzlaşılamayan bir diğer konu oldu. Bu konuda konfederasyonlar kendi aralarında anlaşmalarına rağmen Bakanlık ile anlaşamadılar.

Memur-Sen’in, 4 kişi memur sendikasından; 4 kişi Kamu İşveren Sendikasından ve 2 kişi de öğretim üyelerinden oluşsun, önerisine Bakanlık itiraz etti. Bunun üzerine Memur-Sen, 8 üyeye ilaveden Hakem Kurulu’nun Yargıtay 9. Hukuk Dairesi Başkanının başkanlığında Sayıştay ve Danıştay’dan birer üye olmasını önerdi. Bakan Çelik, bu öneriyi Bakanlar Kurulu’na götüreceğini söyledi.  

SİVİL MEMUR KARARI HÜKÜMETİN 

Edinilen bilgiye göre üç konfederasyon da tüm kamu çalışanlarının ‘sendikalı’ olmasını talep etti. Ancak Bakan Çelik, güvenlik ile yargı personelinin sendikalı olmasına ‘sıcak bakılmadığını’ vurguladı. Bunun üzerine konferedasyonlar Milli Savunma Bakanlığı’nın sivil personeli ile Cumhurbaşkanlığı ve TBMM çalışanlarına da sendika hakkı verilmesinde ısrar ettiler. Çelik, bu ısrar üzerine, “Cumhurbaşkanlığı ve Meclis Personeli konusunda benim de olumlu görüşüm var. Yargı mensupları ile güvenlik personelini dışarıda tutarsak mutabakata varırız” dediği öğrenildi.  

AMİRLER DE SENDİKALI OLACAK ÖZEL GÜVENLİKÇİLER DE

Konfederasyonlar ile hükümetin uzlaştığı konular ise şöyle:

-   Kamu görevlisi tanımı değiştirilerek, adaylık ve deneme süresini  tamamlayan kamu görevlilerine sendika üyeliği hakkının verilecek.

-   Sendikal örgütlenme hizmet kolu düzeyinde  sürdürülecek.

-   Sendika tüzüğü, zorunlu organlar, kuruluş  işlemleri ve benzeri konularda prosedür basitleştirilecek.

-   Sendika üyeliği yasağının kapsamı daraltılacak. Bu çerçevede 100 ve daha fazla kamu  görevlisinin çalıştığı iş yerlerinin amirleri ile özel güvenlik personeline  sendika üyeliği hakkı verilecek.

-   Kamu  Personeli Danışma Kurulu kurulacak.

-   İş yeri sendika temsilciliği yeniden düzenlenecek.

-   Yetkili sendikaların belirlenmesinde dikkate alınan üye  sayısı tespitinde 15 Haziran tarihi esas alınacak.

-   Toplu sözleşme  görüşmeleri Eylül ayında yapılacak ve 2 mali yıl için geçerli olacak.

-   Toplu  sözleşmenin genel ve hizmet kolu düzeyinde yapılması ve belediyelerde fiilen  yapılan sosyal denge uygulamaları konusunda teknik heyet çalışma yapacak.

-   Toplu görüşme primi toplu sözleşme  ikramiyesine dönüştürülecek.

KASIM’DA İLK TOPLUSÖZLEŞME 

Toplantı bitiminde bir açıklama yapan Bakan Çelik, ilk toplu sözleşmenin Kasım ayı içinde olabileceğini söyledi. Çelik, “Umuyorum ki bir aksama olmaz ve bir an önce  meclise yasayı sevk ederek Kasım ayında toplu sözleşme görüşmelerine başlamış  oluruz” dedi.

Çelik, konfederasyonların önerilerinin Bakanlar Kurulu’nda değerlendirilip, daha sonra meclis gündeminde komisyonlarda ve Genel Kurul safhasında yine  birlikte diyalog çerçevesinde sürdürme kararı aldıklarını anlattı. Çelik, “İnanıyorum ki burada yapılan  iyileştirmeler Bakanlar Kurulu, komisyon safhasında da yeni anlamlar kazanacak ve  böylece 4688 sayılı yasa yeni şekliyle bir an önce yürürlüğe girecek ve değerli  konfederasyonlarımız ve kamu çalışanlarımızla toplu sözleşmeyi gerçekleştirmiş  olacağız. Toplu sözleşme dönemini bu yasayla açmış olacağız. Taslağın yasalaşma  sürecine kadar diyaloglarımız devam edecek” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle