GeriEkonomi 2.4 milyon kişiye anapara ödendi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2.4 milyon kişiye anapara ödendi

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, Zorunlu Tasarruf anapara ödemelerinde bugüne kadar 2.4 milyon kişiye, 681 trilyon lira ödeme gerçekleştirildiğini bildirdi.

Türkiye Kamu Çalışanları Konfederasyonu (Türkiye Kamu-Sen) Genel Başkanı Biracan Akyıldız ve Konfederasyona bağlı sendiların genel başkanları, Ziraat Bankası Genel Müdürü Çağlar'ı makamında ziyaret ederek, zorunlu tasarruf anapara ödemeleri konusunda bilgi aldılar.

Basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından bir açıklama yapan Genel Müdür Çağlar, sendika başkanlarının, çalışanların kafalarındaki soru işaretlerini kendisine aktardıklarını, kendisinin de Ziraat Bankası ve Hazine adına bir takım açıklamalarda bulunduğunu söyledi. 

Zorunlu tasarruf kesintilerinin 1988 yılında başladığını hatırlatan Çağlar, 1995 yılında ise Ziraat Bankası'na görev olarak aktarıldığını, bu tarihten itibaren de nemaların ve son günlerde yaşanan anapara ödemelerinin Banka tarafından yapıldığını söyledi.

Ödemelerde birtakım sıkıntılarla karşılaşıldığını anlatan Çağlar, şöyle konuştu: ''Ödenmesi gereken, yaklaşık 1.4 katrilyon lira olarak tahmin edilen bir rakam var. Bu paranın ödenmesi, yaklaşık 20 güne yayılmış durumda. Bu rakamın ödenmesi konusunda ise ne Hazine'nin kaynakları açısından ne de Ziraat Bankası'nın bunları ödemesi konusunda bir sıkıntı var. Ziraat Bankası'na hangi bilgiler geldiyse, o kayıtlar derlenerek kişilere ödeme yapılıyor.''
   
''KURUMLARDAN KAYNAKLANAN SORUNLAR VAR''
 
Şirketlerin, kurumların Banka'ya gönderdikleri kayıtlarda birçok yanlış ve eksikler bulunduğunu ifade eden Çağlar, ödemelerde yaşanan sorunlarına da genelde bu nedenlerden çıktığını söyledi.

Genel Müdür Çağlar, ''şundan emin olabilirsiniz, bize makbuzlarıyla, kimler adına yatırıldığına dair bilgilerle, formlarla müracat edilmek kaydıyla, kendi kayıtlarımızı esas almaksızın ertesi gün içerisinde ödemeyi kendilerine yapacağız'' dedi.

Bu konuda hak sahiplerinin hiç bir tereddütünün olmaması gerektiğini vurgulayan Çağlar, işin biteceği 27 Mayıs tarihinden sonrada hak sahiplerinin müracat edebileceğini bildirdi.

Ödemenin günlere bölünmesi konusunda da eleştiri aldıklarını belirten Çağlan, ''Takdir edersiniz ki 8.5 milyon insan. Bunların her birinin bizim şubelerimize birden müracat etmesi, bilgi işlem yetersiz kalması düşüncesiyle böyle günlere bölünerek verildi'' diye konuştu.

681 TRİLYON LİRA ÖDENDİ
 
Zarunlu tasarruf hesabında tahmin edilen toplam rakamın 1.4 katrilyon lira olduğunu söyleyen Çağlar, bu güne kadar ise 2.4 milyon kişiye, 681 trilyon lira ödeme yapıldığını bildirdi.

Bir gazetecinin, ''Neden bu görev Ziraat Bankası'na verildi, başka bankalara da paylaştırılamaz mıydı?'' şeklindeki soru üzerine Çağlar, kayıtlar Ziraat Bankası'nda tutulduğu ve bu, kamunun iş yükü olduğu için bu görevin Banka'ya verildiğini kaydetti.
 
Ziraat Bankası'nın, bankacılık faaliyetleri dışında yaklaşık 30 değişik kamu görevi bulunduğunu vurgulayan Çağlar, ''Ama bu konuda şunu söylüyürom eğer niyetli olan bir banka varsa hemen verelim bilgileri, onlar ödesinler'' diye konuştu.

''Bundan önce yapılan ödemelerin sağlıklı olduğunu düşünüyor musunuz?'' şeklindeki soru üzerine de Çağlar, şunları söyledi: ''Bu iş 1988 yılında başlamış, 2.5 yıl sonra da sistem altyapısı kurulmuş. Toplu Konut İdaresi tarafından kayıtlar düzenli bir şekilde tutulmaya başlanmış. 1995 yılyında ziraat bankasına devreldiğinde 37 milyon adet, 4 arşiv dolusu belge sisteme yüklendi. O tarihten bu tarihe onların hepsinin elektronik ortama girilmesi sorunlarını yaşadık.''
  
Ödemelerin Banka kayıtlarına dayalı olarak yapılmaya devem ettiğini ve bazı hataların olabileceğini vurgulayan Çağlar, ''Herkes her yıl aldığı maaş tutarını biliyor ve bunun yüzde 5'inin kesildiğini biliyor. Hak sahipleri buna göre Banka'ya müracat edebilir'' diye konuştu.

AKYILDIZ'DAN NEMA ZİYARETİ

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız ise 8.5 milyonu ilgilen Zorunlu Tasarruf Hesabı anapara ödemeleri konusunda bilgi almak için, Ziraat Bankası Genel Müdürü Çağlar'ı ziyaret ettiklerini bildirdi.

Ziyarette hak sahiplerinin sorunlarını ilettiklerini ve bu konudaki hassasiyetlerini dile getirdiklerini anlatan Akyıldız, eksikliklerin giderilmesi konusunda kendilerinin de, kurumlardan gelecek bilgilerin hızlandırılması konusunda üzerlerine düşeni yapacaklarını söyledi.

Akyıldız, şunları kaydetti: ''Ben kamu çalışanlarına özellikle, bazı söylemlerin kasıtlı aktarıldığı kanaatinde olduğumuzu, bu konudaki hazırlıkların tamamlandığını gördüğümüzü ve Mayıs'ın 27'sinde ödemelerin tamamlanabileceğini gördüğümüzü ifade etmek istiyorum. İnşallah bu sorun, bu ayın sonunda bitmiş olacak ve zorunlu tasarruflarla ilgili hesapların tasfiyesi de kanunda belirlenen süre içerisinde tamamlanacak.''

''ANA PARASI EKSİK YATANLAR KURUMLARI ARACILIĞIYLA BAŞVURACAK''

Ziraat Bankası'nın Zorunlu Tasarruf Hesabı ödemelerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Suphi Kabadayı, ana parası eksik yatanların kurumlar aracılığıyla kendilerine müracaat etmeleri gerektiğini açıkladı.

Kabadayı, bu durumdaki kişilerin öncelikle çalıştıkları kurumlarına başvurması gerektiğini, ardından kurumların makbuzlarla birlikte (cd veya disket ile) elektronik ortamda kendilerine başvuru yapabileceklerini söyledi.    
  
Ana parası eksik yatan hak sahiplerinin bilgilerinin çalıştıkları kurumlarda bulunduğu hatırlatan Kabadayı, ''Kurumlar doğru kayıtlarının tamamını bize makbuzlarıyla beraber elektronik ortamda ilettiği zaman o kurumun zaten yanlış olan her tür bilgisi düzelmiş oluyor. Bize tek tek gelmeye gerek yok'' dedi.
   
ANA PARASI EKSİK YATANLARIN ORANI
 
Ana parası eksik yatanların oranı konusunda da Kabadayı, bu konuda bir rakam verilemeyeceğini belirtirken, ''Ama en azından yüzde 20'nin üzerinde bir kısımda vardır bu'' diye konuştu.
 
Eksiklikler konusundaki bütün hatanın Ziraat Bankası'nda olmadığını vurgulayan Kabadayı, bazı kurumların 3 aylık bilgi formlarını göndermediklerini, bazen Banka'ya hatalı bilgi gönderimi olduğunu ya da hiç bilgi gelmediğini kaydetti.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle