Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

THK: Yerli uçak 2014’te havalanacak

17 Şubat 2012
THK: Yerli uçak 2014’te havalanacak

Kendilerine uçak üretme hedefi koyduklarını belirten Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanı Osman Yıldırım, “Üreteceğimiz uçak 2014 yılında üzerinde şanlı bayrağımız ve THK logosuyla birlikte uçmaya başlayacak” dedi.

THK’nın üreteceği uçağın malzemelerinin yüzde 90’ın üzerinde bir kısmının Türkiye’de üretildiğini vurgulayan Yıldırım, şu bilgileri verdi: “THK Üniversitesi’nde oluşturduğumuz ekip, sistem entegrasyonu yapacak. Büyük bir çoğunluğu Türkiye’de üretilen parçalar uçak üzerinde birleştirilecek ve THK’nin ürettiği uçak ortaya çıkacak.

Mayıs ayında THK Uçak Fabrikası’nın açılışını yapacağız. Geçen yıl çok başarılı geçti. Birçok önemli projeyi hayata geçirdik. Bunlardan en önemlisi, Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nin kurulması oldu. Bunun yanı sıra yurdun her köşesinde havacılık faaliyetleri kapsamında paraşüt ve uçuş eğitimleri verdik.

THK bugüne kadar yüz binlerce paraşütçü ve pilot yetiştirdi. THK, geçen yıl eğitim verdiği genç sayısını 305 bine çıkardı. THK geçen sene 14’ü son teknoloji eğitim uçağı, 2’si yangın söndürme uçağı olmak üzere 16 yeni uçak aldık.”

Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
17/02/2012 - 16:51
Bu işe bir yerden başlamak lazım.Arkası bir şekilde gelir ve olaylar gelişir.
Zaten bütün teşebbüsler de böyle olmuyor mu?
Ama iyi bir planlama yapılması en azından daha işin başında bu işin ( + ) ve ( - ) lerinin daha iyi anlamayı sağlar.
Hangi segmentte ve ne tip uçak olacak?Pazarı var mı?
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
17/02/2012 - 13:15
AR-GE si ile birlikte kurulacak, kısa sürede motorlarını da yerli olarak üreteceksek ne ÂLÂ. Aksi halde montaj sanayii den öyeye geçmez, yasak savma olur.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
17/02/2012 - 12:38
yorumlara bakiyorumda,istemeyenler,cekemeyenler camur atmaya baslamislar bile.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
17/02/2012 - 12:36
Daha Pancar Motoru devam ettiremedik. Bir cep telefonu üretemiyoruz; kopyasını bile yapamıyoruz. Bu yerli otomobil ve uçak sevdası çok komik geliyor bana.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
17/02/2012 - 12:21
Uçak yapmakla araba üretmek birbirinden farklı olgular yerli araba üretilmemesinin nedeni bu işin özel sektörden beklenilmesi malum artık devletçi ekonomi olmadığı için devlet tek başına araba üretemez, oysa uçak üretme işi direk devletin sermayesi ve kurumları aracılığıyla yapılıyor şaşmamak lazım.
 ADnet  
Reklam için
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding