Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Emekli maaşı ne kadar artacak

ANKA
18 Kasım 2011
Emekli maaşı ne kadar artacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, intibak düzenlemesinden yararlanacak olan emeklilerin maaşlarının 10 ile 200 TL arasında artabileceğini söyledi.

Bakan Çelik, NTV’de soruları yanıtladı. Bakan Çelik, intibak düzenlemesine son şeklini vermek için önümüzdeki hafta emekli dernekleri ile tekrar bir araya geleceklerini belirterek, “İntibak bir seyyanen zam değildir. 1980 yılında emekli olup aynı miktarda prim ödeyip aynı süre çalışan ve 2000 yılında emekli olan vatandaşların farklı olmaması gerekiyor. Burada gösterge sistemi ile çok oynandığı için maaş farklılıkları söz konusu. Bunu gidereceğiz. Bu seyyanen bir zam değildir bir eşitlemedir” dedi.
 
İntibakın 2000 öncesi emekli olan 2.5 milyon emekliyi ilgilendiren bir çalışma olduğunu söyleyen Bakan Çelik, maaşlarda eşitlemenin kademeli olarak sağlanacağını ve bunun büyük ihtimalle 2013 yılından itibaren başlayacağını ifade etti.

Bakan Çelik, intibak düzenlemesinin toplam maliyetinin ne olacağı yönündeki soruya, henüz net bir rakamla yanıt veremeyeceğini ifade ederken, “İntibak kapsamındaki emeklilerin maaşları 10 TL de artabilir 200 TL de artabilir” dedi.

7 BİN DEPREMZEDEYE İŞ

Bakan Çelik, yarın deprem bölgesine gideceğini söyledi. Çelik, şu ana kadar 3 bin 900 kişinin işe başladığını ve bu sayının 6-7 bine çıkabileceğini duyurdu. Bakan Çelik, evlerine giremeyen depremzedelerin hepsinin sosyal tesisler aracılığıyla barınma ihtiyaçlarının karşılanacağının da altını çizdi.(ANKA)

"EMEKLİLER 'ZENCİ' OLMASIN"

 

TEDEF Başkanı Hamdi Öz emeklilerin intibaktan eşit yararlandırılmasına dikkat gösterilmesi gerektiğini belirterek, 1981 öncesi emeklilerin sorunlarına dikkat çekti. Öz "Bizler bu ülkenin zencileri değiliz anayasamıza göre birinci sınf vatandaşıyız" dedi.

 

Türkiye Emekli Dernekleri Federasyonu Başkanı Hamdi Öz, şu anda Yargıtay'da karar aşamasında bulunan intibak yasasıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. 12 Haziran seçimlerine intibak yasasının damga vurmuş olduğunu kaydeden Öz, muhalefet partilerinin de "intibak" sözü verdiğini ve Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla intibak çalışmalarının başladığını ifade etti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in çelişkili açıklamalar yaptığını iddia eden Öz, 1981 öncesi emeklilerin durumlarının gözden kaçırılmaması gerektiğini belirterek "Bizler gayri safi milli hasıladan payımızı almak istiyoruz. Çalışma Bakanımızın çıraklık dönemi başarısız geçmiştir. Ustalık döneminin başarılı olmasını diliyoruz" dedi.

Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
18/11/2011 - 19:30
Emekli maaşı şu veya bu kadar artacakmış? bu söylemler utanç vericidir. Emekli maaşını siyaset malzemesi yaparak şirin görünmeye çalışan siyasetçiler, artık vatandaşla alay etmeyi bırakınız. Sadaka değil hakkımızı istiyoruz.
7
0
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
18/11/2011 - 19:02
Emeklilerlene güzel dalga geçiyorlar.Helal olsunbu hükümete.
22
1
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
18/11/2011 - 19:02
BU HABERİ OKUYUNCA YEMİN EDERİMKİ ÇOK SARSILDIM.GEÇİNEBİLMEK İÇİN ONDAN BUNDAN YARDIM GÖREN VE BORÇLANAN BİRİ OLARAK YIKILDIM ADETA..!BU ÜLKEDE YAŞLI EMEKLİ OLMAK REZİLLİK ASLA ADAM YERİNE KONMUYORSUN NE YAZIKKİ BUNU DEVLET DE YAPIYOR..!BİZLERE BU DURUMU REVA GÖRENLERİ ASLA AFFETMEYECEĞİM...!
23
0
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
18/11/2011 - 18:52
Sayın Bakan siz açıklama yaptıkça emeklilerin boşuna intibak bekledikleri sonucu çıkıyor.
lütfen bu işi bilen bir uzman açıklama yapsın emeklilerle dalgami geçiyorsunuz ne demek onla ikiyüz lira 2000 yılı öncesi ,2000 yılı sonrası ayni pirimi ödeyen emekliler arasında fark
var.
15
0
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
18/11/2011 - 18:49
Amma düzeltme yapmışsınız bir de 2013 yılını bekleyin diyorsunuz ayıptır be
18
0
 ADnet  
Reklam için
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding