GeriEkonomi 19 milyar dolar harcadık, ‘cep’teki telefon sayısı 125 milyona çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

19 milyar dolar harcadık, ‘cep’teki telefon sayısı 125 milyona çıktı

19 milyar dolar harcadık, ‘cep’teki telefon sayısı 125 milyona çıktı
refid:13246996 ilişkili resim dosyası

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, Türkiye’de sisteme kayıtlı 125 milyon civarında cep telefonu bulunduğunu belirterek, “Bunun maddi değeri yaklaşık 19 milyar dolar.

Dolayısıyla 19 milyar dolarlık bir ekonomik değerin kayda alınmasına vesile olduk” dedi.
Yüzde 90 azaldı
2005 yılında çıkan bir kanunla cep telefonlarıyla ilgili sorumluluğun kendilerine verildiğini hatırlatan Acarer, o dönem 40 milyon civarındaki telefonun yarısının kayıt altında olduğunu ve kayıt dışındakilerin 5 lira ücret karşılığında kayda alındığını söyledi. Acarer, maddi yönü dışında cep telefonlarında hırsızlık ve kapkaç gibi sosyal sorunlarda da yüzde 90 oranında azalma olduğunu kaydetti.
Üretim desteklenmeli
Acarer, Türkiye’de cep telefonu ve mobil geniş bant ADSL üretiminin her kesimce desteklenmesi  gereken bir konu olduğunu da vurgulayarak, “Türkiye’de üretilecek cep telefonu ve kartların yurt  dışındakilerle rekabet edemeyeceği yönünde bir düşünce var. Türkiye’de keşke bir tane konsorsiyum değil de 3-4 tane konsorsiyum  telefon üretse ve Türkiye’de kullanıma açsa” diye konuştu.
8.5 milyon numara taşındı
Numara taşınabilirliği konusuna da değinen Acarer, Türkiye’de numarasını taşıyan abonelerin toplam sayısının bir ay önce 7.6 milyon iken bugün 8.5 milyona yaklaştığını aktardı. Acarer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Numara taşınabilirliğinde günde yaklaşık 40 bin civarında hareket oluyor. Numara taşımayla GSM’de rekabet arttı. Bu tüketiciye olumlu yansıdı ve işletmeciler rekabet ortamı sonucunda yeni tarifeler üretmek durumunda kaldılar.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle