GeriEkonomi 19 Mayıs'ta çok ilginç bir gençlik anketi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  59
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

19 Mayıs'ta çok ilginç bir gençlik anketi

19 Mayıs'ta çok ilginç bir gençlik anketi
refid:17826254 ilişkili resim dosyası

Türkiye Kamu-Sen tarafından sonuçları bugün açıklanan bir ankete katılan 18-25 yaş grubundan 2,359 gencin verdiği cevaplar, bu yaş grubunun elecek planları ve Türkiye’ye bakışlarıyla ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.

Çıkan sonuçlara göre ankete katılanların:

Yüzde 56.8'i gelecekten umutsuz
Yüzde 56.2'si başka bir ülkede yaşamak istiyor
Yüzde 46'sı işsizlikten korkuyor
Yüzde 48.5'i iyi bir işin kapısını etkili tanıdıkların açtığına inanıyor.

Ankette, özellikle gençlerin yarısından fazlasını yurtdışında yaşamak istediği yönünde fikir beyan etmesi, Türkiye'nin adaylık sürecini uzatan Avrupa Birliği'nin (AB) tezlerini de güçlendiriyor.

AB, Türkiye'nin genç nüfusunun gelecekte Kıta'ya dağılarak, genç nüfusu fazla olmayan bölge ülkelerinde dengesiz bir yapı oluşturacağı korkusunu yaşıyor.

KENDİLERİNE GÜVENLERİ YOK

Sonuçlarını değerlendiren Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, "Özellikle son iki yıldır hem üniversite giriş sınavlarında hem de KPSS’de yaşanan YGS rezaleti bu oranı yükseltti. Bir zamanlar ülkenin en güvenilir kurumları arasında gösterilen ÖSYM’de üst üste yaşanan skandallar, gençlerimizin geleceğe kuşkuyla bakmasına neden oldu. Öyle ki geleceklerini belirlemek için bir meslek sahibi olmayı hayal eden gençlerimiz, artık sadece sınav stresiyle baş etmiyorlar; bir de karşılarına engel olarak şifre ve kopya skandalları çıktı.
 
Bütün bunların yanı sıra Türkiye’nin her köşesinde hala kanayan bir yara olan işsizlik sorunu da gençlerimizin karşısında. Bütün engelleri aşıp da üniversiteye giren öğrencilerimiz bile mezun olduktan sonra iş kaygısıyla yıllarca ya evlerinde beklemek zorunda kalıyorlar ya da kendi meslekleri dışında “ne iş olursa yaparım” mantığıyla hareket etmek zorunda kalıyorlar. Günümüz şartlarında üniversite mezunu olmanın yanı sıra birçok alanda da kendini yetiştirmek gerekiyor. Bu ekonomik koşullarda gençlerimiz kendini yetiştirmek için yeterli maddi imkanları bulamıyor. Kendini güveni olmayan, kendini yeterince yetiştirememiş bir nesil karşımıza çıkıyor." dedi.


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle