GeriEkonomi 186 milyar verseniz de bu Ferrari'yi alamazsınız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

186 milyar verseniz de bu Ferrari'yi alamazsınız

Ferrari'nin dünyada toplam 349 adet ürettiği F50’lerden biri de İstanbul’da Spor Otomobil Fuarı’nda sergileniyor. Fiyatı 186 milyar lira lira olan bu otomobili almak için parayı vermek yetmiyor.

Ferrari'nin 50'nci kuruluş yıldönümü nedeniyle sadece 349 adet ürettiği F50 modelinden Türkiye'nin payına düşen bir tanesi 800 bin dolara (186 milyar lira) satışa çıktı. Ferrari'nin Türkiye Temsilcisi Zeytinoğlu Otomobil, F50'yi İstanbul'daki Spor Otomobil 98 Fuarı'nda sergiliyor. F50'yi isteyen herkesin satın alamayacağını söyleyen Zeytinoğlu Otomobil Genel Müdürü Mehmet Zeytinoğlu, şöyle konuştu:

‘‘Bugüne kadar F50'yi satın almak için girişimde bulunan olmadı. Zaten, bu bedeli ödeyen herkes F50'yi satın alamaz. Bunun için üç kriterimiz var. Bunlardan ilki, önceki arabanızın da bir Ferrari olması. İkincisi, Ferrari'nin ‘kara listesi'nde adınızın bulunmaması. Bu listede, çalıntı Ferrari alan ve satanlar gibi isimler bulunuyor. Üçüncü kriter ise, F50'yi satın aldıktan sonra en az 5 yıl bu otomobili satmayacağınızı resmi olarak taahhüt etmeniz. Eğer bu taahhüdünüzü yerine getirmezseniz, kara listeye girersiniz.’’

FORMULA 1 TEKNİĞİ

Ferrari F50, tamamen Formula 1 tekniği ile üretilen ilk yol arabası olma özelliğini taşıyor. Karoseri bütünüyle Kevlar, Nomex honeycomp alaşımları ve karbonfiberden üretilen F50’nin spor koltuklarında Connoly marka geyik derileri kullanıldı. Formula 1'daki gibi tabandan çıkma pedalları bulunan otomobilin özel kliması çevreye zarar vermeyen R134A gazıyla çalışıyor.

4 sensörlü elektronik süspansiyon kontlor sistemi bulunan Ferrari F50'de 65 derecelik V şeklinde 12 silindirli ve 4700 cc'lik bir motor kullanılıyor.

Ferrari F50'yi Formula 1'den ayıran tek unsur beygir gücü. Formula 1 otomobillerinde 800 beygir gücünde bir motor kullanılırken, yol aracı olarak planlanan F50'de beygir gücü 520'ye indirildi.

6 ileri bir geri vitesi, kendi kendine kilitlenen bir diferansiyel sistemi bulunan F50'nin debriyaj sistemi de tek plakalı olarak üretildi.

İŞTE F50’YE SAHİP OLMA ŞARTLARI

Halen kullandığınız otomobilin markası Ferrari olmalı.

Ferrari'nin kara listesinde adınız bulunmamalı.

Ferrari F50'yi alan, en az beş yıl bu otomobili satmayacağını taahhüt etmeli.Yorumları Göster
Yorumları Gizle