18 yıl önceki rekoru yenileme planı yaptı

Hürriyet Haber
24.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Volkswagen Grubu’nun bünyesine girdikten sonra hızlı bir gelişim yaşayan ve her yıl dünyada yüzde 10’un üzerinde büyüyen Çek Skoda’nın Avrupa’daki otomatik vites ve dizel motor talebini karşılayamaması, en çok Türkiye distribütörü Yüce Auto’yu etkiledi.

Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Mahmut Kadirbeyoğlu,Fabia ve Octavia modellerinde yaşanan bu sıkıntının, satışlarını olumsuz etkilediğini belirterek, “Bu yıl yaşanan ürün sıkıntısı nedeniyle 10 bin adetlik yıl sonu hedefimizi revize edip 8 bin adede çekmek zorunda kaldık. Şu ana kadar 5 bin 456 adet araç satışı yaptık” dedi.

Yeni modeller geliyor
Kadirbeyoğlu, Skoda’nın aldığı üretim önlemlerinin sonuç verdiği ancak bu kez Türkiye’deki pazarın daraldığını belirtti. Ürün tedarikinde yaşanan sorun nedeniyle bu yıl pazarın yarısına bile hitap edemediklerini söyleyen Kadirbeyoğlu şöyle konuştu: “Ama 2012’ye iddialı giriyoruz. Gelecek yıldan itibaren pazarın neredeyse tümüne hitap eden ürünlerimiz olacak. Bu yıl pazarın yüzde 42’sine hitap ediyorduk. Gelecek yıl Fabia ve Octavia’nın dizel ve otomatik vites seçeneklerinde sıkıntı yaşamayacağız. Yeti’nin dizel versiyonu ve B segmentinde yer alan sedan modelinin ürün gamına eklenmesiyle pazarın yüzde 95’inde var olacağız.”

1993’te rekor kırılmıştı
Ürün gamlarının tamamlanmasıyla birlikte bugün yüzde 1.5 olan pazar paylarını 2015’te yüzde 3’e çıkartamayı hedeflediklerini kaydeden Kadirbeyoğlu, toplam satışlarını ise 21 bin adede yükseltmeyi planladıklarını söyledi. Kadirbeyoğlu, “Bu rakam en iyi ikinci satışımız olacak. İlk rekor satışımız 23 bin adetle 1993’te gerçekleşmişti. Ancak, o günün farklı koşullar vardı. Gümrük Birliği öncesinde iki yerli üretici, iki ithal markanın satış yaptığı günlerdi. ”

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı