GeriEkonomi 175 bin kişiye 4.5G istihdamı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

175 bin kişiye 4.5G istihdamı

175 bin kişiye 4.5G istihdamı

MOBİL internet hızını ortalama 10 kat artıracak olan 4.5G önümüzdeki cuma günü Türkiye’deki abonelere sunulacak. Bu yeni teknoloji internet hızında yeni bir dönemin kapılarını açsa da Türkiye ekonomisine önemli katkılarda bulunacak. Bu katkılardan birinin de istihdam olacağının altını çizen Turkcell, 2018 sonuna kadar 175 bin kişilik dolaylı istihdam sağlayacağını açıkladı.

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz, 4.5G ile birlikte istihdamdan yatırıma, milli gelirden firmaların gelecek planlarına kadar hayatın her alanında büyük bir değişim ve dönüşüm yaşanacağını anlattı. 2015 son çeyreğinde ülke olarak 4.5G’ye toplamda 13.1 milyar TL’ye yakın yatırım yapıldığını ve bu yatırımın yaklaşık yüzde 45’ini tek başına Turkcell’in gerçekleştirdiğini anlatan Kuruöz, yatırımlarının aralıksız süreceğini ve 2018’e kadar toplamda 18 milyar TL’lik yatırım miktarına ulaşmayı öngördüklerini söyledi.

SEKTÖRLERİ DÖNÜŞTÜRECEK

Mobil Servis Sağlayıcı İş Adamları Derneği (MOBİLSİAD) tarafından hazırlanan ‘Elektronik Haberleşme Sektöründe Genişbant Etki Analizi ve Türkiye İçin Yol Planı’ başlıklı raporda, İngiltere’de yapılan ‘Digital Britain Plan’ araştırmasına yer verildiğini hatırlatan Kuruöz, “Bu araştırmaya göre, genişbant için yapılan her 7.5 milyar dolarlık yatırım, 211 bin kişiye dolaylı istihdam sağlıyor. Turkcell’in 2015’te yaptığı ve 2018’e kadar yapacağı yatırım miktarı da yaklaşık 175 bin kişiye dolaylı istihdam yaratacak” dedi. 4.5G’nin bütün sektörleri dönüştüreceğini vurgulayan İlker Kuruöz şöyle devam etti: “Hızlı internet sayesinde bugün bilmediğimiz yeni sektörler oluşacak. Genişbant yatırımları ve olanakları genişledikçe klasik altyapı yatırımlarına olan ihtiyaç da azalacak. Genişbant penetrasyonunda her yüzde 10’luk artış ayrıca yeni girişimci sayısını da sırasıyla yüzde 21, yüzde 12 ve yüzde 8 oranında artırmaktadır.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle