Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
13 Ekim 2015 Salı 19:45

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Ekonomi Haberleri

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Paylaş
Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
hurriyet.com.tr 23 Mart 2011
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Ankara'da yaptığı toplantının ardından faiz kararını açıkladı. Merkez, gösterge faizi sabit tutarken yasal karşılık oranlarını ise piyasa beklentilerinin çok üzerinde artırma kararı aldı. Bu kararın ardından ilk seansda artıda seyreden borsa günü bin 154 puanlık düşüşle 63 bin 719 puandan kapattı.

Merkez Bankası, yılın üçüncü toplantısında faiz oranlarında bir değişikliğe gitmedi. Kurul, politika faizi olan haftalık repo oranını yüzde 6.25’te sabit tuttu. Piyasa beklentisi de faizlerde bir değişiklik olmayacağı yönündeydi. 

PİYASADAN 19.1 MİLYAR LİRA ÇEKİLECEK

Merkez Bankası, cari açığı azaltmak ve kredi artışını frenlemek için zorunlu karşılık silahını bir kez daha çekti. 1 Nisan'dan itibaren geçerli olmak üzere Türk Lirası zorunlu karşılık oranları vadesiz ve kısa vadeli mevduat ile katılım fonları ve diğer yükümlülükler için 2 ila 5 puan artırıldı. Merkez bankası bu kararı 1 Nisan'dan itibaren piyasadan 19.1 milyar lirayı çekmiş olacak. Böylece eylül ayından bu yana 41 milyar lira piyasadan çekilmiş oldu.

Buna göre Türk lirası zorunlu karşılık oranları;

-  Vadesiz, ihbarlı mevduatlar ve özel cari hesaplar için yüzde 12’den yüzde 15’e,

-   1 aya kadar vadeli mevduatlar/katılma hesapları (1 ay dâhil) için yüzde 10’dan yüzde 15’e,

-  3 aya kadar vadeli mevduatlar/katılma hesapları ve özel fon havuzları (3 ay dâhil) için yüzde 9’dan yüzde 13’e,

-  6 aya kadar vadeli mevduatlar/katılma hesapları ve özel fon havuzları (6 ay dâhil) için yüzde 7’den yüzde 9’a,

-  Mevduat/katılım fonu dışındaki diğer yükümlülükler için yüzde 9’dan yüzde 13’e yükseltildi.

-  1 yıla kadar vadeli mevduatlar/katılma hesapları ve özel fon havuzları için yüzde 6,

-  1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli mevduatlar/katılma hesapları ve özel fon havuzları ile birikimli mevduatlar/katılma hesapları için yüzde 5, olarak sabit tutuldu.

Söz konusu düzenleme 1 Nisan 2011 tarihli yükümlülük cetvelinden itibaren geçerli olacak ve yeni oranlar üzerinden hesaplanan zorunlu karşılıklar 15 Nisan 2011 tarihi itibarıyla tesis edilmeye başlanacaktır. Böylece mevcut verilere göre piyasadan yaklaşık 19,1 milyar Türk lirası likidite çekilmiş olacaktır.

Merkez Bankası son olarak Ocak ayında yaptığı toplantının ardından yüzde 6.5 olan gösterge faizini 6.25'e çekmişti.İhtiyaçlarınıza Yönelik Tüm Kredileri Kıyaslayın
  Yorum Sayısı 3 / 19     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Fırat Haspolat 23/03/2011 - 15:27
Ortadoğu ve Afrika'daki karışıklar bahane edilerek Türkiye'ye bir finansal operasyon düzenlenir umudunu taşıyanlar fena halde yanılacaklar. Sözkonusu karışıklardan sonucu Avrupalılar borçlarını çevirmekte zorlanacaklar ve akabinde AB dağılacak!
Çok İyi %27 İyi %11 Normal %10 Kötü %11 Beğenmedim %38
Ha Ka 23/03/2011 - 15:16
Anladığım kadarı ile piyasadaki TL çekiliyor. Bu da piyasada olması gereken ama yeterince olmayan paranın iyice azalması demektir. Yani tüketen kesimin boğazını sıkmak demektir. Tüketenin alım gücü yoksa üreten neyi kim için üretecek. Yani üreteninde boğazı sıkılıyor demektir.Türkiye'ye geçmiş olsun
Çok İyi %48 İyi %9 Normal %9 Kötü %12 Beğenmedim %19
süleyman er. 23/03/2011 - 15:16
DUBAİ VE DİGER ARAPLAR PARALARINI BİR ÇEKERSE TEPETAKLAKTIR TÜRKİYE EKONOMİSİ. 50 MİLYAR DOLAR EMANET PARA İLE AYAKTA EKONOMİ. akp. MAHVETTİ TÜRK EKONOMİSİ, YALAN TALAN DOLAN.
Çok İyi %59 İyi %5 Normal %5 Kötü %7 Beğenmedim %22
Bu haberin diğer yorumcuları
Bankacı Bilir
Serkan İlkeli
godsend godsend
Hamza Çokkaya
Snopy Snopy
Erdoğan Özgenç
10. Köy
Muhammet Ali Mete
sorumlu vatandas
Ertuğrul Aksu
Okay K....
Ne Mutlu TürkümDiyene
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 19     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
          Vuslat Doğan Sabancı       Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH