17 milyon liralık ‘oda’da 28 bin muhasebeci sandığa gidiyor

Ceyhun KUBURLU - Merve ERDİL / ANKARA
14.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nda (İSMMMO) 28 bin üye seçime gidiyor. 17 milyon lira bütçeli İSMMMO’da başkanlığa tekrar aday olan Yahya Arıkan, Adem Çalışkan ile yarışacak.

İSTANBULLU muhasebeci ve mali müşavirler, 15-16 Mayıs’ta seçime gidiyor. 17 milyon lira bütçeli İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nda (İSMMMO) başkanlığa tekrar aday olan Yahya Arıkan bu kez Meslekte Birlik Grubu adına Adem Çalışkan ile yarışacak. Nispi temsil sistemine göre yapılacak seçimde 28 bin İSMMMO üyesi sandık başına gidecek. Mevcut Başkan Yahya Arıkan, “Yeni projelerle yola devam edeceğiz” derken, rakibi Adem Çalışkan, “Seçim sistemiyle oylar boşa gitmeyecek. Kurumsal anlamda yenilikçi projelerle yeni bir yönetim anlayışı hazırlıyoruz” dedi.
200 bin kişiye eğitim
Farklı listelerden adayların, aldıkları oy oranına göre yönetime girmelerinin kaos yaratacağını savunan Yahya Arıkan, projelerini ve seçim sistemiyle ilgili şu mesajı verdi: “20 yılda 200 bin meslek mensubuna meslek için eğitim verdik. Meslek kabuk değiştiriyor. Biz de bu sürece hazırlanmak ve üyelerimize destek olmak için, onları yeni döneme hazırlamak adına İSMMMO Akademi ve e-enstitü kurduk. Ayrıca muhasebede denetim ve danışmanlık ön plana çıkacak, İSMMMO bundan sonraki süreçte üyelerini kabuk değişimine hazırlayacak.”
Sorunları çözeceğiz
20 yıllık yönetimi eleştiren Adem Çalışkan ise, hedeflerini şöyle sıraladı: “Yorgun, meslek için gençlerle yarışa girmek istedik. 20 yıldır yapılamayanları yapmaya hazırız. Meslektaşlarımız ve sorunları sadece seçim dönemlerinde hatırlansın istemiyoruz. Şu an mesleğimizin mevcut bazı sorunları var. Bu sorunların üzerine giderek gerekli çalışmaları yapacağız. 30 bine yakın üyemizle daha kurumsal ve verimli projelere imza atmak için çalışacağız. Kurumsal anlamda yenilikçi işler yapmamız gerekiyor. Eğitimlerin yanı sıra sektör sorunlarına da eğilmek lazım.”

İSMMMO: Siyasi linç var, kovuşturma bile olmadı

İSTANBUL Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) Yönetim Kurulu, Teftiş Kurulunun İSMMMO’da sürdürdüğü inceleme  sonuçlarının, siyasi bir linç aracına dönüştürülmek istendiğini ve daha önce “Kovuşturmaya gerek olmadığı” yönünde karar verilen dosyaların basına gönderildiğini savundu. Raporlarda yer almayan iddialara da yer verildiğini savunan İSMMMO, şunları dile getirdi: “Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından yapılan denetimlerin sonucu düzenlenen teftiş raporları, Savcılık tarafından incelenmiş ve Şişli Cumhuriyet Savcılığı tarafından  Kovuşturmaya Yer Olmadığına karar verilmiştir. Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu’nun, İSMMMO’da aylarca sürdürdüğü incelemelerin sonuçları, siyasi  bir linç aracına dönüştürülmek istenmiştir.

Seçime iki gün kala ‘suç duyurusu’ tartışması çıktı

MALİYE Bakanlığı, İstanbul Serbest Mali Müşavir ve Muhasebeciler Odası’nda (İSMMMO) seçime iki gün kala, ‘zimmet ve suç duyurusu’nu gündeme getirdi. Maliye Bakanlığı’nın, denetim elemanlarının İSMMMO ve Başkanı Yahya Arıkan hakkında yaptıkları denetimler sonucunda hazırladığı raporlar doğrultusunda bugün suç duyurusunda bulunacağı öğrenildi. 31 Mart 2008 ve 11 Temmuz 2009 tarihli söz konusu raporlarda, Dünya Muhasebe Kongresi’ne katılan TÜRMOB delegelerinin katılım ücretlerinin Oda tarafından ödenmesi de yer alıyor. 116 bin liralık bu ücreti kanunen Oda’nın ödememesi gerektiğini kaydeden, Oda’nın düzenlediği bazı aktivite masraflarının da yine Oda bütçesinden karşılandığını belirleyen Maliye, “110 bin TL’yi geçen bu masraflar da haksız yere odanın bütçesinden ödendi” saptaması yaptı.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı