GeriEkonomi 169 işçi işine iade edildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

169 işçi işine iade edildi

169 işçi işine iade edildi
refid:17007655 ilişkili resim dosyası

KARABÜK Demir Çelik Fabrikaları’nın (Kardemir) işten çıkardığı 268 Türk Metal Sendikası üyesi işçinin açtığı davada mahkeme 169 işçinin işe iadesine karar verdi.

KARDEMİR İŞÇİSİNİN EYLEMLERİNDEN FOTOĞRAFLAR

Kardemir’de geçen Haziran ayında Çelik İş Sendikası ile Türk Metal Sendikası arasında başlayan sendikal yetki mücadelesi sırasında Türk Metal Sendikası’na üye 268 işçi işten çıkarıldı. Türk Metal Sendikası avukatı Mustafa Koç, sendikanın Karabük Şubesi’nde yaptığı açıklamada, işçilerin işe iadesi için açılan davalarla ilgili bilgi verdi. Koç, Karabük İş Mahkemesi’nde görülen işe iade davalarında ilk olarak 28 Ocak’ta verilen kararda 29, 4 Şubat’ta 64 ve 11 Şubat tarihinde görülen davada ise 76 işçinin işe iadelerine karar verildiğini belirtti.

Koç, 169 işçinin yargı tarafından işe iade edildiğini, kalan 99 işçinin açtığı davaların 18 ve 28 Şubat’ta ele alınacağını söyledi. Koç, "Mahkeme, karara bağlanan iş akit fesihlerinin tamamının sendikal nedenlerden olduğunu kabul etmiştir. Muhtemelen kalan arkadaşlarımız için de kararın bu doğrultuda çıkacağına inanıyoruz. Yerel mahkeme kararlarının Yargıtay’da onanmasının ardından, Kardemir yönetiminin de bu arkadaşları toplumsal huzur göz önüne alınarak işbaşı yaptıracağını umut ediyoruz" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle