GeriEkonomi 166 ülke arasında ilk olduk, BM bizi gözlüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

166 ülke arasında ilk olduk, BM bizi gözlüyor

BM Kalkınma Programı İstanbul Ofisi Proje Müdürü Bartu Soral, hazırladıkları ‘Özel Sektör ve Kalkınma Projesi’ için iş dünyasından destek istedi. Türkiye’nin kalkınması ile oluşacak nimetlerden özel sektörün de yararlanacağını vurgulayan Soral, ‘166 ülke arasında ilk uygulama Türkiye’de başladı. Bu yüzden BM’nin gözü Türkiye’nin üstünde’ dedi.

BİRLEŞMİŞ Milletler Kalkınma Programı (UNDP) İstanbul Ofisi Proje Müdürü Bartu Soral, özel sektörün kalkınma konusunda yapacağı yatırımın kendisine mutlaka geri döneceğini hatırlatarak, ‘Gelin Türkiye’nin kalkınması için taşın altına elinizi koyun. Sosyal sorumluluktan kaçmayın. Kalkınan bir Türkiye’nin nimetlerinden herkes gibi siz de yararlanacaksınız’ dedi.

BM’NİN GÖZÜ ÜSTÜMÜZDE:

UNDP’nin kalkınma hedeflerine ulaşmak için özel sektörle işbirliğini amaçlayan ‘Özel Sektör ve Kalkınma Projesi’ hakkında bilgi veren Soral, projeye yapılacak katkıların karşılıksız bir yardım olarak görülmemesi gerektiğini ifade etti. UNDP’nin İstanbul Ofisi’nin bu proje için açıldığını belirten Bartu Soral, çalışmalarına BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın, 1999’da ‘özel sektörle işbirliğini artırın’ çağrısı üzerine başladıklarını bildirdi. Annan’ın bu çağrısından sonra UNDP Daimi Temsilcisi Jacob Simonsen’in çabalarıyla 166 ülke içinde ilk olarak Türkiye’nin proje uygulaması başlattığını dile getiren Bartu Soral, ‘Projemiz bir ilktir. Bu yüzden BM’nin New York merkezi de bu projeyi dikkatle izliyor. Gözleri bizim üstümüzde’ dedi.

EĞİTİME DESTEĞİN ÖNEMİ:

Soral, ‘Örnekler üzerinden gidersek, özel sektör eğitim konusunda bir projeye destek verdiğinde, ileride kendi istihdam edeceği çalışanı da eğitimli olacak. Gelişmiş bir toplumda tüketim de artacak. Ayrıca kurumsal yönetim ilkelerinin uygulandığı, piyasa mekanizmasının daha iyi işlediği bir ortamın özel sektöre de faydası olacak. Sonuçta onlar da uzayda yaşamadıkları için Türkiye’nin kalkınmasının nimetlerinden fazlasıyla yararlanacaklar’ diye konuştu.

İKİ BÜYÜK ORTAKLIK:

Proje ile Türkiye’de girişimciliğin ve yatırımların önünü açmayı, firmaları uluslararası değer yargılarıyla tanıştırmayı ve BM’nin Binyıl Kalkınma Hedefleri’ne özel sektörün desteğini sağlamayı hedeflediklerini bildiren Soral, şu ana kadar aldıkları olumlu sinyallerin, başarılı olacaklarını kanıtladığını anlattı. Özel sektörle önümüzdeki günlerde yapacakları iki büyük ortak çalışmanın da haberini veren Soral şöyle konuştu: ‘Türkiye’nin en büyük sanayi gruplarıyla ortaklıklara başlıyoruz. Daha önce Coca-Cola ile gençlere yönelik 1.5 milyon dolarlık anlaşma imzalamıştık. Şu anda bu rakamın 3-4 kat yüksekliğinde 2 projemiz daha var. Bu projelerden birisi yine gençlerin kendisini geliştirmelerine yönelik merkezler açılması, diğeri ise, KOBİ’lere doğru iş planı hazırlamasını öğreterek, ortaya çıkacak projelerin içinden en iyilerinin desteklenmesi olacak.’

Türkiye’nin sorunlarına çözüm modeli oluşturacağız

BEKLENTİLERİNİN Türkiye’de yaşanan sorunlara karşı bir model oluşturarak, bunları gündeme getirip tartıştırabilmek olduğunu kaydeden Bartu Soral, ‘Kalkınma konusunda ülkemizde yaşanan aksaklıkları kamuoyunun gündemine taşımamız bile başarılı olduğumuzu gösterir. BM’nin uluslararası gücünü, deneyimini ve uzmanlarını kullanarak modeller oluşturacağız’ dedi.

Özel sektör güçlü ama plansız çalışıyoruz

TÜRKİYE’nin başka ülkelere gidip yatırım yapabilen güçlü bir özel sektöre sahip olduğunun altını çizen Bartu Soral, ‘Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında çok güçlü bir özel sektöre sahip. Ama kayıtdışı ekonomi, gelir dağılımındaki dengesizlikler ve plansız uygulamalar başımızı ağrıtıyor’ diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle