Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
04 Ekim 2015 Pazar 15:45

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Ekonomi Haberleri

Türk bayrağı Kilimanjaro’da dalgalandı

Paylaş
Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Zeynep GÜRCANLI- ANKARA 21 Ekim 2010
Türk bayrağı Kilimanjaro’da dalgalandı
Türk Bayrağ, Afrika’nın en yüksek dağı Kilimanjaro’da dalgalandı.

Türk bayrağını Kilimanjaro’ya, Afganistan’da görev yapan bir Kanada vatandaşı götürdü. Afganistan’ın en tehlikeli yerine, Kandahar’daki Kanada hükümetinin kontrolündeki Camp Nathan Smith il imar timinden iş aldıklarını söyleyen Ceytun yetkilisi Niyazi Berberoğlu, şöyle konuştu: “Türk mühendis ve işçiler kampta o kadar kendilerini sevdirdiler ki, orada sadece taşeron olarak görev yapmalarına rağmen, kampa, komutanın da izniyle, Türk bayrağı da dikildi. Camp Nathan Smith’de görev yapan, Kanadalı, Amerikalı, İngiliz asker ve sivil çalışanlara hizmet edecek mutfağın inşaatı yapılıyor. Projeyi beklenenden erken bitirdik. Bunun üzerine aynı yerden başka ihaleler de aldık.”
Türk inşaat firmasının işinin kontrollörlüğünü ise Kanadalı bir mühendisin David Wharrie üstlendiğini anlatan Niyazi Berberoğlu, şu bilgileri verdi: “Kandahar’daki zor koşullar altında çalışan işçiler ile, Kanadalılar arasında yoğun bir dostluk oluştu. Bir gün, Kanadalı kontrolör, beraber çalıştığı Türk mühendis Umut Gültekin’e, dağcı olduğunu, Tanzanya’daki, Afrika’nın en yüksek dağı Klimanjero’ya tırmanacağını söyledi. Türk mühendis Gültekin de, Kanadalı arkadaşından bir ricada bulundu. 5137 metrelik Ağrı Dağı’ndan daha yüksek olan 5895 metrelik Klimanjero’ya çıkarken, beraberinde Türk bayrağını da götürmesini istedi.”
Afganistan’a öyle kolayca Türk bayrağı bulmanın zor olduğunu belirten Niyazi Berberoğlu, “Bunun üzerine, Kamp Nathan Smith’teki Türk bayrağı, geçici bir süre için gönderden indirildi. Kanadalı mühendise teslim edildi. Kanadalı Wharrie, Türk arkadaşını kırmadı. Wharrie, bu ay başında gittiği Tanzanya’da, Klimanjero’nun en tepesine, 5895 metreye çıktığında, önce kendi ülkesinin bayrağını çantasından çıkardı” dedi.

Bayrak tekrar Afganistan’a götürüldü

David Wharrie’nin, bayrakları Klimanjero’nun en yüksek yerinde, Uhuru tepesinde dalgalandırmakla yetinmediğini belirten Niyazi Berberoğlu, “Kanadalı mühendis, Kandahar’da kader birliği yaptığı Türk arkadaşlarına göstermek için fotoğraf da çektirdi. Klimanjero’ya yolculuk eden Türk bayrağı, şimdi yeniden Afganistan Kandahar’da dalgalanıyor” dedi.

   Yorum Sayısı 1 / 1     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Dedenin Günlüğü54 21/10/2010 - 9:00
KANADA HÜKÜMETİ UYANIKLIK YAPMIŞ. ORAYA TÜRK BAYRAĞI DİKMELERİNE, İZİN VEREREK, DAHA GÜVENLİ BİR BÖLGE OLUŞTURMUŞLAR. BİZİM İŞÇİLERİMİZİ DE KUTLAMAK GEREK. ALDIKLARI İŞİ ZAMANINDAN EVVEL BİTİRMİŞ, EK İHALE ALMIŞLAR.
Çok İyi %25 İyi %16 Normal %20 Kötü %21 Beğenmedim %16
Bu haberin diğer yorumcuları
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 1 / 1     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
          Vuslat Doğan Sabancı       Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH