GeriEkonomi 16 varil petrolden biri Türkiye’den geçecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

16 varil petrolden biri Türkiye’den geçecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ‘Türkiye’nin enerji stratejisinin temel unsurları arasında, coğrafyası ve jeostratejik konumundan yararlanarak, enerji kaynakları zengin ülkeler ile enerji tüketicisi ülkeler arasında bir koridor oluşturmak yer almaktadır’ dedi.

ÖNEMLİ FIRSAT:

Erdoğan, Ambrosetti Düşünce Kulübü tarafından Como’daki Villa d’Este’de basına kapalı olarak düzenlenen forumda yaptığı konuşmada, dünya enerji pazarında meydana gelen çarpıcı değişimlerin, Hazar bölgesi, Ortadoğu ve Rusya Federasyonu’nu öne çıkardığını belirtti. Erdoğan, enerji konusunda yeni fırsatlar ve aynı zamanda yeni riskler taşıyan bu geniş coğrafyaya komşu bir ülkenin, Türkiye’nin Başbakanı olarak, Ambrosetti Forumu’na davet edilmeyi önemli bir fırsat olarak değerlendirdiğini ifade etti.

TÜRKİYE’NİN KÖPRÜ ROLÜ:

Türkiye’nin enerji üreten ve tüketen ülkeler arasında köprü rolü oynadığını belirten Erdoğan, ‘Son yıllardaki siyasi ve ekonomik gelişmeler, enerji fiyatlarını bugünkü rekor düzeyine getirmiştir’ dedi. Erdoğan, yüksek fiyatların, özellikle Türkiye gibi, petrol ve doğalgaz kaynaklarına sahip olmayan ülkeler için ciddi sorun yarattığına işaret ederek, ‘Türkiye ve hızla büyümekte olan benzer ülkelerin, dünya piyasalarında rekabet edebilir bir düzeye gelmesi ve kalkınmasını sürdürülebilir kılması için, güvenilir, verimli, sürekli ve elbette ucuz enerjiye ihtiyaçları bulunmaktadır’ diye konuştu.

16 VARİLDEN BİRİ:

Erdoğan, Türkiye’nin enerji stratejisinin diğer bir boyutunun ise Mavi Akım doğalgaz boru hattının Ceyhan Terminali’ne ulaştırılarak burada uzak bölgelere ihraç amaçlı bir LNG terminali inşa edilmesi olduğunu, ayrıca Rus doğalgazının deniz altından inşa edilecek bir boru hattıyla Ceyhan’dan Kıbrıs’a oradan da İsrail’e ulaştırılması olduğunu bildirdi. Erdoğan, Halen Türk Boğazlarından geçen petrolün, dünya petrol tüketiminin yüzde 3.7’sini oluşturduğunu, Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattının bu kasım ayı sonunda devreye girmesiyle de Türkiye üzerinden geçecek petrolün dünya petrol arzına oranı yaklaşık yüzde 7’ye ulaşacağını kaydetti. Erdoğan, ‘Her 16 varil petrolden biri Türkiye üzerinden dünya enerji pazarlarına ulaşacaktır. Bu rakamların, Türkiye’nin küresel enerji arz güvenliği açısından önemini ortaya koyduğumu düşünüyorum’ diye konuştu.

CEYHAN ROTTERDAM OLACAK:

Ceyhan’ı Rotterdam gibi dünyanın önemli enerji ticaret ve ihraç merkezlerinden biri haline getirmeyi amaçladıklarını ifade eden Erdoğan, Kerkük-Yumurtalık ve Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hatlarına ek olarak, tanker trafiğinin Türk Boğazları’nda oluşturduğu tehdidin hafiflemesi için Samsun-Ceyhan by-pass petrol boru hattının inşa edileceğini bildirdi.

TÜRK BOĞAZLARI:

Erdoğan, Türk Boğazları’nın güvenliğinin artırılmasına yönelik çalışmalarada değinerek, Samsun-Ceyhan gibi by-pass petrol boru hattı projelerinin gerçekleştirilmesiyle, tanker ve tehlikeli madde geçişinin, İstanbul’u ve deniz çevresini tehdit etmeyecek, makul bir düzeye indirilmesini öngördüklerini anlattı. Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattında petrolün, Eylül ayı sonunda Türkiye-Gürcistan sınırına ulaşacağını belirten Erdoğan, Kasım ayında Ceyhan’da ilk tankere petrol yükleneceğini kaydetti. Erdoğan, böylece yılda 150 bin gros tonluk 333 adet petrol tankerinin Türk Boğazları’ndan geçmemiş olacağını söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle