Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
08 Ekim 2015 Perşembe 21:02

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Ekonomi Haberleri

Kiralık eczacı diploması tarih oluyor

Paylaş Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
23 Haziran 2010
Kiralık eczacı diploması tarih oluyor
Türk Eczacıları Birliği(TEB), eczacı olmayan kişilerin artık kiralık eczacı diplomasıyla eczane açamayacaklarını bildirdi.

TEB tarafından yapılan yazılı açıklamada, toplum sağlığının tehlikeye düşmemesi, hastaların sağlıklarıyla ilgili en ufak bir riskle karşılaşmaması için, uzun süredir mücadele ettikleri, muvaazalı eczaneler, yani kiralık eczacı diplomasıyla “sahte eczaneler” açılması konusunda çok önemli bir yol kat ettikleri belirtildi. Bundan böyle eczacı olmayan kişilerin eczane açamayacağı, halk sağlığıyla oynayamayacağı ifade edilen açıklamaya şöyle devam edildi:

"Bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik değişikliği ile, muvazaalı eczane açmak isteyen kişilerle ilgili Bölge Eczacı Odalarımız ve Sağlık Müdürlükleri eşgüdüm içinde çalışacak, odalarımızın hazırlayacağı rapor, eczane açılışlarında daha belirleyici hale gelecek. İllerde kurulacak ortak komisyonlarda sonuç alınamaması durumunda dosya Ankara’ya iletilerek birliğimiz ve Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulacak komisyon tarafından değerlendirilecek."

Geçen yıl içerisinde muvazaalı eczaneler ile ilgili benzer bir uygulamayı Sağlık Bakanlığı ile ortak yapmıştıkları anımsatılan TEB açıklamasında, "İl Sağlık Müdürlükleri, Birliğimiz ve Bölge Eczacı Odalarımızın gayretiyle, Sadece 6 ay süren o dönemde hiç muvazaalı eczane açılmamıştı" denildi.

Kiralık eczacı diplomasıyla eczane açan kişilerin, hastaları birer müşteri olarak gördüğü ve kamuyu dolandırmak için her türlü sahteciliği yaptıklarına dikkat çekilen açıklamada, bu amaçlarını gerçekleştirebilmek ve eczane açma ruhsatını alabilmek için, her türlü hileye başvurdukları ileri sürüldü. TEB açıklamasında, yönetmelik’ten aldıkları yetki ile bundan böyle sahtecilere geçit vermeyeceklerini kaydetti. 
Yorumlarınızı Yazınız
Bu haber hakkında henüz yorum yok
Diğer Haberler
          Vuslat Doğan Sabancı       Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH