GeriEkonomi 1500 memurun maaş listesi yayınlandı KKTC’de bordro savaşı büyüdü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

1500 memurun maaş listesi yayınlandı KKTC’de bordro savaşı büyüdü

1500 memurun maaş listesi yayınlandı KKTC’de bordro savaşı büyüdü
refid:12280866 ilişkili resim dosyası

KKTC’de sendikaların fazla mesaileri sınırlayan hükümete karşı başlattığı atak, bordro savaşlarına dönüştü.

Hükümete yakın medyanın, maaşlar kadar fazla mesai alan ve aylık geliri 12 bin liraya kadar çıkan 1500 memurun bordrolarını yayınlamasının ardından, sendikalar da milletvekillerinin ve hiç işe gitmeden yüksek miktarlarda maaş alan 114 memurun bordrolarını yayınladı. Sendikaların dağıttığı bordrolarda 50 sandalyeli Meclis’te tüm milletvekillerinin 10 bin liranın üzerinde brüt maaş aldığı görülüyor.
İşe gitmeden maaş
KKTC’de her yeni hükümet, üçlü kararname ile üst düzey memurları değiştiriyor. Yeni siyasi kadrolaşmada görevden alınanlar ise, “bankamatik memuru”na dönüşüyor. KKTC’de ‘müşavir’ adı verilen ve hiç işe gitmeden maaş alanların sayısı binlerle ifade ediliyor. Sendikalar dün maaşları, bankamatik memuru haline gelen müşavirlerden 114’ünün maaş listesini dağıttı. Maaş listesinde işe gitmeden sadece aylıklarını çeken kişilerin 7 bin lira ile 9 bin lira her ay maaş aldığı gözler önüne serildi.
Gardiyanların grevi
KKTC’nin başkenti Lefkoşa’daki merkezi cezaevinde gardiyanlar bir süredir fazla mesai grevi yapıyor. 12 saat gündüz çalışıp 24 saat izin, 12 saat gece çalışıp 72 saat izin yapan gardiyanlar hükümetin ’12 saat çalışma 48 saat izin’ teklifini reddetti. Grev yapan sendika, gardiyanların işe geliş ve gidişlerde harcadığı zamanın da mesaiden, eğer mesai saatleri dışındaysa da fazla mesaiden sayılmasını istedi.
Hükümet, KKTC’de uygulanan 13’üncü maaş sisteminde değişiklik yapmadı. Ancak bütçe koşulları nedeniyle yılda 14 maaş alan havacılık çalışanları, 13’üncü maaşlarının zamanında yatırılmaması halinde greve gidecekleri tehdidinde bulundu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle