GeriEkonomi 150 işadamıyla Hindistan çıkarması
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

150 işadamıyla Hindistan çıkarması

150 işadamıyla Hindistan çıkarması

TÜRKİYE-Hindistan İş Forumu’na katılmak için bakanlar, Genelkurmay Başkanı ve işadamlarıyla birlikte 7 yıl aradan sonra Hindistan’a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “G-20’de beraber olduğumuz Hindistanla ilişkilerimizi çok daha ileri noktalara taşımak istiyoruz. Hindistan’la ilişkilerimizde her alanda muazzam bir potansiyel bulunuyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Atatürk Havalimanı’nda hareketinden önce yaptığı açıklamada “Ziyaretimiz, Cumhurbaşkanı düzeyinde ülkemizden Hindistan’a 7 yıl aradan sonra gerçekleştirilen ilk resmi ziyaret olacak. Hindistan’a Başbakanlığım döneminde ilk 2008 Kasım ayında gitmiştim. Bu seyahat aynı zamanda 16 Nisan halk oylamasından sonra yurt dışı ilk ziyaretim olacak. Hindistan ziyareti ayrıca Mayıs ayı boyunca yapacağımız yoğun ziyaret ve temasların da ilk halkasını oluşturuyor. Hindistan dönüşü Rusya Federasyonu’na akabinde Kuveyt’e, Çin’e, ABD’ye ve NATO liderler zirvesi münasebetiyle Brüksel’e ziyaretlerimiz olacaktır” dedi. 

İŞBİRLİĞİ İMKÂNLARI

Yeni Delhi’de hem Cumhurbaşkanı Mukherjee ile hem de Başbakan sayın Modi’yle kapsamlı görüşmeler gerçekleştireceklerini kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti: “Ayrıca Cumhurbaşkanı yardımcısı Muhammed Hamid Ensari’yi ve Dış İşleri Bakanı Sushma Swaraj’ı da kabul edeceğim. Bu program çerçevesinde ziyaretim sırasında Türkiye ve Hindistan’ın önde gelen şirketlerin katılımıyla bu akşam Hindistan’ın ileri gelen firmalarının, şirketlerinin yönetim kurulu başkanları, CEO’ları, onlarla bir görüşmem olacak. Ayrıca yarın da (bugün) Türkiye-Hindistan İş Forumu’na inşallah hitap edeceğiz. Türkiye’den 150 civarında işadamımız bizimle beraber geliyor. Bu seyahatimizin iki ülke arasındaki ilişkileri daha da güçlendirmek, bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunmak bakımından önemli bir fırsat olacağına da inanıyorum. Hindistanlı muhataplarımızla, ekonomik ve ticari ilişkilerimizin yanı sıra kültür, turizm, eğitim, enerji, güvenlik ve terörle mücadele anlamlarında iş birliği imkanını değerlendireceğiz.” 

YÜKSELEN EKONOMİ

Hindistan’ın 1.3 milyarı aşan nüfusu ve yükselen ekonomisiyle uluslararası alanda ağırlığı olan küresel bir aktör olduğunu vurgulayan Erdoğan, Hindistan ile Türkiye ilişkilerinin daha da ileri seviyelere gelmesinin özellikle elektrik, elektronik yani yazılım sektörümde Hindistan’ın yerini iyi değerlendirme arzusu içinde olduklarını kaydetti. Erdoğan, şöyle konuştu: “Son 5 yılda Bakan ve üstü seviyede gerçekleştirilen ziyaretlerin sayısı, önceki 20 yılı aşmıştır. Elbette mevcut seviyeyi kafi bulmuyoruz. G-20’de beraber olduğumuz Hindistanla ilişkilerimizi çok daha ileri noktalara taşımak istiyoruz. Hindistan’la ilişkilerimizde her alanda muazzam bir potansiyel bulunuyor. Bu potansiyeli nasıl harekete geçirebileceğimizi bu ziyarette değerlendirmek, ona göre bir yol haritası çizmek en büyük arzumuzdur. Her iki tarafta bu ideallerin olduğuna da inanıyorum. Ziyaretimizin gerek ikili ilişkilerimizin güçlendirilmesi, gerek bölgesel ve küresel konularda işbirliğimizin ilerletilmesi bakımından olumlu sonuçlar doğuracağına inanıyorum.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle