15 yıllık duygusal veda

Hülya GÜLER
28.07.2015 - 23:38 | Son Güncelleme:

Garanti Bankası’nın Doğuş Grubu’na ait yüzde 14.89 hissesinin daha İspanyol BBVA’ya devri resmen tamamlandı. Hisse devriyle birlikte Genel Müdür Ergun Özen de, oldukça duygusal anların yaşandığı bir toplantı ile 15 yılı aşkın süredir üstlendiği görevini Ali Fuat Erbil’e devretti. Özen’in gözlerinin dolduğu toplantıda, Ferit Şahenk de oldukça duygulu anlar yaşadı.

GARANTİ Bankası’nın Doğuş Holding’e ait yüzde 14.89 hissesinin daha İspanyol ortak Banco Bilbao Vizcaya Argentaria’ya (BBVA) devri resmen tamamlandı. Böylece BBVA’nın Garanti’deki payı yüzde 39.9’a yükselirken, Doğuş Holding’in payı yüzde 10 oldu. Hisse devriyle birlikte uzun zamandır planlanan üst yönetimdeki değişiklik de dün resmen açıklandı. Buna göre Nisan 2000’den bu yana Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen görevini 2 Eylül 2015 itibariyle halen bankada Genel Müdür Yardımcısı olan Ali Fuat Erbil’e bırakacak. Aynı zamanda Doğuş Holding Başkanı da olan Ferit Şahenk Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığını üstlenmeye devam ederken, Özen de yönetim kurulu üyesi olarak bankada kalacak.

BANKACILIK DUAYENİ

Garanti Bankası’ndaki hisse devri ve görev değişiminin duyurusu dün bankanın genel merkezinde BBVA Yönetim Kurulu Başkanı Francisco Gonzalez, Doğuş Grubu ve Garanti Bankası Başkanı Ferit Şahenk, bankanın Genel Müdürü Ergun Özen ve eylülde görevi devralacak yeni Genel Müdür Ali Fuat Erbil’in katılımı ile gerçekleşti. Oldukça duygusal anların yaşandığı toplantıda Ferit Şahenk, “15 yılı aşkın bir süredir Garanti’yi Garanti yapan değerleri pekiştiren, çok sevdiğim dostum, mesai arkadaşım ve gerçek bir bankacılık duayeni Ergun Özen, bu görevini Garanti’yi yeni ufuklara taşıyacak Ali Fuat Erbil’e devrediyor” ifadeleri ile Özen’e veda etti.

GÖZLERİ DOLDU

Sözlerine “Nihayet bugüne geldik” diyerek başlayan Ergun Özen ise, gözleri dolduğu için konuşmasına ara vermek zorunda kaldı. Ferit Şahenk’in verdiği suyu içtikten sonra konuşmasına devam eden Özen şunları söyledi: “Bugün bankacılık dünyada 24 saat yaşanması gereken bir meslektir. Bugün bankacılık toplumu, insanı çok iyi anlamak, teknolojiyi çok yakından takip etmek demektir İnsan odaklı bir meslektir. Bankacılığın her anında insan vardır. Bu mesleğe ilk başladığımdan bu yana sektörde çok şey değişti. Değişmeyen tek şey ise, güven. Bankacılığın temelinde güven vardır. Fazilet, dürüstlük, dürüstlüğe leke sürdürmemek için çok çalışmak, bunları yapmaya çalıştım. İş namusu, iş ahlakına
çok önem verdim”

15 yıllık duygusal veda

Saygı duymak ve hesap sormak

ERGUN Özen genel müdürlüğü süresince Ferit Şahenk’in yaptığı katkıyı şöyle özetledi: “Garanti’de ekibimle birlikte bolluk da gördük, kemer de sıktık. Genel müdürlüğüm boyunca görmediğim şey kalmadı . Bu süreçte Ferit Bey profesyonllerine kararlarına saygı duydu ev tabi ki gerektiğinde hesap surdu. Bütün bunlar tabi Garanti’nin DNA’sına işledi.”

Parlak zekâ, üstün öngörü yeteneği

15 yılı aşkın bir süredir Garanti Bankası Genel Müdürü olarak görev alan Ergun Özen ile ilgili Ferit Şahenk şunları söyledi: “Dile kolay 15 yıldır bizi yalnız bırakmayan, Ergu Özen ile birçok stratejik zor kararı birlikte aldık. Elbette çok sıkıntılı günler yaşadık. Bunların üstesinden Ergun’un parlak zekâsı, üstün öngörü yeteneği ve tüm ekibimizin özverili çalışmaları ile geldik. Şimdi bu bayrak yarışında sıra Fuat’ta.”

BBVA’nın adımının simgesel önemi var

GÜNDEME ilişkin soruları yanıtsız bırakan Ferit Şahenk şu değerlendirmeyi yaptı: “Son 3-4 yıldır gelişmekte olan ülkelerde para çıkışı olurken, BBVA’nın burada yatırıma devam etmesi en büyük güven göstergesi. Bazı yabancı bankaların Türkiye’den çıktığını bir dönemde böyle bir yatırımın Türkiye’ye gelmesinin simgesel önemi var.”

Birçok banka birleşecek

BBVA Yönetim Kurulu Başkanı Francisco Gonzalez de bazı yabancı bankaların Türkiye’den çıkma kararına yönelik bir soru üzerine; bu bankaların Türkiye’deki korkulardan dolayı bu kararı almadıklarını, dünyadaki stratejilerinin sonuç vermemesinden ötürü küçülmek için bazı pazarlardan çıkmaya karara verdiklerini ifade etti. Sadece Garanti’ye değil Türkiye’ye yatırım yaptıklarını kaydeden Gonzalez, “Dünyada BBVA ve Garanti gibi teknoloji odaklı çalışan banka neredeyse yok. Garanti şubesine gittiğinizde teknoloji ve insan görüyorsunuz, kağıt görmüyorsunuz. ABD’de ya da en gelişmiş ülkelerde bunu göremezsiniz. Geleceğin bankaları sadece finansal amaçlı çalışmayacak. Bu açıdan dünyada pek çok banka baskı altında olacak. Gelecekte dünyada birçok banka birleşecek. Bugünkü birçok bankayı gelecekte göremeyebiliriz” dedi.

Asla yeni bir banka olmaz

FERİT Şahenk, Garanti’deki yüzde 10’luk hissesini satıp satmayacağı yönündeki soruya da şu yanıtı verdi: “İş hayatında asla diye bir şey olmaz. Ama şunu bizden beklemeyin, ‘Bir gün Garanti’deki hissemizi satıp da Türkiye’deki başka bir bankaya ortak olur muyuz?’ Asla. Yeni bir banka kurar mıyız? Asla. Biz Garanti gibi bir müessesenin parçasıyız. Biz bu müessesede devam etme kapasitesini kendimizde bulduğumuz sürece buradayız. Bizim için yüzdeler ve Garanti’de koltukta oturmak önemli değil. Önemli olan başka bir müessesenin parçası olmaktır.”

Dünya Bankası’na başkan olmak gibi

FERİT Şahenk, hisse devrine ilişkin, duygularını şöyle özetledi: “Garanti’nin bir dünya oyuncusu olduğunu görmek, büyük emeklerle yetiştirdiğiniz bir öğrencinin Dünya Bankası Başkanı olması gibi son derece gururu verici bir duygu bizim için. Türkiye ekonomisinin temel yapı taşlarından birisi olan Garanti uyumlu ve karşılıklı değer üretmeye odaklı bir birliktelikle yoluna devam edecek.”

Garanti’nin katkısı yıllık 500 milyon Euro

Garanti’nin BBVA grubuna bugüne kadarki katkısının 240 milyon Euro olduğunu söyleyen Gonzalez, son işlem ile katkının 400-500 milyon Euro olacağını kaydetti. BBVA’nın yüzde 14.89’luk hisse alımında fiyat 5.4 milyar TL (1.8 milyar Euro) oldu.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı