GeriEkonomi 15 otel birleşti, sahte içkiyi yakalayan makineler aldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

15 otel birleşti, sahte içkiyi yakalayan makineler aldı

15 otel birleşti, sahte içkiyi yakalayan makineler aldı
refid:11513999 ilişkili resim dosyası

Sahte içkilerin turistlerin sağlığına verdiği zarara karşı 15 otel birleşerek sahte içkiye karşı mücadele başlattı. Bunun için barkod kontrol eden cihazlar sipariş ettiklerini açıklayan Sunrise Queens ve Club İremtur Başkanı Saadettin Ulubay, "İçkileri faturalı yerlerden alıyoruz ama sahte olmaları ihtimaline karşı ikinci kontrolden geçirmek istiyoruz" dedi.

SON dönemde Türkiye’de ölümlerle sonuçlanan sahte içkiye karşı oteller de kendi önlemini almaya başladı. Antalya Side’de ölümle sonuçlanan olay ve sahte içki nedeniyle Türkiye genelinde meydana gelen ölümler, otel işletmecilerini tanesi 500 TL değerindeki barkod okuyucuyu makineler ithal etmeye yönlendirdi.

Tekel’in kullandığı cihaz

Sunrise Queens Hotel ve Club İremtur Yönetim Kurulu Başkanı Saadettin Ulubay, Tekel’in ve Tarım İl Müdürlüğü’nün kullandığı, barkodları kontrol ederek içkinin sahte olup olmadığının anlaşılmasını sağlayan cihazı aldırmak için harekete geçtiklerini söyledi. Cihazın Türkiye’de bulunmadığı için ithal edeceklerini söyleyen Ulubay, şöyle konuştu: "15 otel olarak ilk siparişi verdik. Geldiği anda kullanmaya başlayacağız. Oteller olarak içkileri faturalı yerlerden alıyoruz ama aralarında sahtelerinin olması ihtimaline karşı bu cihazlarla ikinci bir kontrolden geçirmek istiyoruz."

Zarar verir

Ulubay, içkinin alındığı yere güvenilse bile otokontrol yapmak istediklerini vurgulayarak, bunun nedenini şöyle açıkladı: "İçkilerin ÖTV’sinin yüksek olması kaçakçılara cazip gelebiliyor. Aldığımız binlerce şişe arasında birkaç tanesi bile sahte çıksa sorun yaratır. Büyük kurumlardan alsak bile orada çalışan her insan kontrol edilemeyebilir. Çifte kontrol yapacağız. En ufak bir olay sezon öncesi otel ismine ve turizme büyük zarar verir. Side’deki otelde yaşanan olayın herkesin başına gelebilir. Biz içkileri üretmiyoruz, alıp depomuza koyuyoruz. Tekel’den alıyoruz ya da ithal içkileri doğrudan ithalatçıdan alıyoruz. Türkiye’de 5 bin otel var. İçkide herhangi bir hile yapılması hiçbir otelin işine gelmez. Genel giderlerimiz içinde içkinin payı çok fazla değil. Bu yola hiçbiri başvurmaz."

ÖTV ’sahteciliği önleyecek’ bir orana çekilsin

SAHTE içkinin turizm sektörüne vereceği zarardan ürken turizmciler, bu konuda en etkin mücadelenin vergiler yoluyla yapılacağını belirtiliyor. Sahte içkinin önüne geçmenin en önemli yolunun ÖTV’yi azaltmaktan geçtiğini vurgulayan Saadettin Ulubay, "ÖTV’nin sahteciliğin önüne geçecek bir oranda düşürülmesi gerekli" dedi. Sururi Çorabatır ise, bu konuda şunları söyledi: "Geçen hafta yapılan ÖTV indimi tatmin olmadı. Yapılan indirim istenildiği gibi değil. Birada vergi yükseltildi. Şarapta da ÖTV’nin azaltılması gerekiyor. ÖTV’nin düşmesi kaçak içkiyi de engelleyecektir. Turizmciler olarak bizim maliyetlerimiz de azalacak."

Hangi millet hangi içkiyi seviyor

SAADETTİN Ulubay, tesislerinde ağırladıkları turistlerden yola çıkarak, genel olarak içki tercihlerinin nasıl olduğu hakkında şu bilgileri verdi:

Ruslar votka

Avrupalılar şarap

İngilizler viski

Türklerin tercihi rakı.

Milyonlarca liralık tanıtım, bir talihsiz olayla boşa gidiyor

AKDENİZ Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Sururi Çorabatır, bölgedeki otellerin Tarım İl Müdürlüğü tarafından her ay denetlendiğini belirterek, şöyle konuştu: "Kontrol cihazını oteller olarak almaya hazırız. Kontrol mekanizması ya da laboratuvar değiliz, gerektiğinde binlerce şişelik anlaşmalar yapılıyor. Ama elimizden geldiğince kendi önlemimizi alacağız. Milyonlarca liralık tanıtım yapıyoruz, bir tane talihsiz olay her şeyi yıkabiliyor. Sahte içkiyi kim yapıyorsa ağır şekilde cezalandırılması gerekiyor."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle