GeriEkonomi 15 milyar dolar ihracatla otomotiv yeni yıldız olsun
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

15 milyar dolar ihracatla otomotiv yeni yıldız olsun

Otomotiv Sanayi Derneği, 2005 yılı için ihracat hedefini 11-12 milyar dolar, 2007 yılı için ise 15 milyar dolar olarak belirledi. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, otomotivcilere ‘Gelin 2 yıl sonraki ihracat hedefini bu yıl gerçekleştirin’ çağrısı yaptı.

DEVLET Bakanı Kürşad Tüzmen, Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Turgay Durak’ın otomotiv sektörü için 2 yıl sonra 15 milyar dolarlık ihracat hedefinin az olduğunu belirterek, ‘Gelin, bunu bu sene yapalım, kapasiteleri zorlayalım. Siz Türkiye’nin yıldızlaşan sektörüsünüz’ dedi. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Genel Kurulu’nun ardından düzenlenen OSD İhracat ve Yan Sanayi Başarı Ödülleri töreninde konuşan Tüzmen, Türkiye’nin son 3 yılda önemli mesafeler kaydettiğini, ihracatın 2001 yılından bu yana olduğu gibi, geçen yıl da yeni bir rekora imza attığını, önceki yıla göre yüzde 33.4 oranında artarak 62 milyar dolara ulaştığını anımsattı.

ÜLKE SAYISI 14’E YÜKSELDİ:

Tüzmen, ‘2004 yılında sağlanan bu rakamsal başarı kadar önemli bir diğer husus ise uygulamaya koyduğumuz politikalar neticesinde ürün ve pazar çeşitlendirilmesi konusunda çok önemli başarılar sağlanmasıdır. Bu sayede ihracat artışının kalıcı ve sürdürülebilir hale gelmesinde önemli bir adım atılmıştır’ diye konuştu. Türkiye’nin 2003 yılında 1 milyar doların üzerinde ihracat yaptığı ülke sayısının 9 olduğunu, geçen yıl bu sayının 14’e yükseldiğini kaydeden Tüzmen, bu ülkelere yapılan ihracat miktarlarında da artış olduğunu söyledi. Otomotivin ihracatı yükselen sektörler arasında yer aldığını ifade ederek, OSD Başkanı Turgay Durak’ın 2 yıl sonra 15 milyar dolarlık ihracat hedefini az bulduğunu dile getiren Tüzmen, ‘Gelin, bunu bu sene yapalım. Kapasiteleri zorlayalım. Siz gerçekten Türkiye’nin yıldızlaşan sektörüsünüz. Onun için hedefleri biraz daha zorlayalım. Sizde hala iş var’ dedi. Tüzmen, otomotiv sanayiinin, özellikle yaptığı yatırımlar, AR-GE faaliyetleri ve yoğun çalışmaları ile 2000 yılındaki 2.4 milyar dolarlık ihracattan, 2004 yılında 10 milyar dolarlık ihracata ulaştığını ifade etti.

OTOMOTİVİN PAYI ARTTI:

Otomotiv ihracatının artış oranının 2000 yılından bu yana genel ihracat artış oranının oldukça üzerinde gerçekleştiğini ifade eden Tüzmen, bunun sonucunda otomotiv sanayiinin toplam ihracat içerisindeki payının 2000 yılında yüzde 8’den geçen yıl yüzde 16’ya ulaştığını bildirdi. Geçen yıl başta Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere, İspanya ve ABD olmak üzere 192 ülkeye otomotiv ürünleri ihracatı yapıldığını kaydeden Tüzmen, ‘Bu gelişmeler otomotiv sanayimizin TL’nin aşırı değerlenmesi gibi olumsuz koşullara rağmen uluslararası pazarda rekabet edebilir bir düzeye ulaştığını kanıtlamaktadır’ dedi. Tüzmen, otomotiv sektörünün 2003 yılında 724 milyar dolarlık değeriyle dünya ticaretinden yüzde 9.9’luk pay aldığını belirterek, 2003 yılında ihracatın yüzde 15 oranında arttığına işaret etti.

OSD’den başarılı ihracatçılara ödül

OSD
’nin 31’inci Olağan Genel Kurulu’nda ‘OSD İhracat Başarı Ödülü’leri sahipleri belli oldu. 2004 yılında 500 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirerek ‘Altın Plaket’e layık görülen OSD üyeleri şöyle sıralandı: Toyota Türkiye, Ford Otosan, Oyak Renault, Tofaş. 100 ila 500 milyon dolar arasında ihracatla ‘Altın Madalya’ kazananlar ise şu firmalar oldu: Mercedes-Benz Türk, Hyundai Assan, Man Türkiye, Türk Traktör.’

OSD’de tek listeli seçim

OSD
, yeni yönetimi belirlendi. OSD’nin 31. Olağan Genel Kurulu, İstanbul’da yapıldı. Genel Kurul Toplantısı’nda, yönetim kurulunun 17 kişiden oluşması için verilen önerge kabul edildi. 17 asil ve 5 yedek üyenin seçimi gizli oy yöntemiyle gerçekleştirildi. Tek listeyle gidilen seçimde, yönetim kurulunun asil üyeleri, Turgay Durak, Mehmet Demirpençe, Eşref Biryıldız, Ayhan Tokcan, İzzet Kalaycı, Erdem Bektaş, Nezih Olcay, Murat Selek, Kudret Önen, Tamer Ünlü, M. Kamil Eser, H. Tunç Koman, Mehmet Can Karabağ, Hakkı Akkan, Mehmet Buldurgan, Ümit Karaarslan ve Kurthan Tarakçıoğlu’ndan oluştu. Yönetim kurulu yedek üyeleri ise Serdar Görgüç, Turgut Cankılıç, İbrahim Aybar, Vahap Çoymak ve Ufuk Güçlü olarak belirlendi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle