GeriEkonomi 15 bin konutluk kentsel dönüşüm
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

15 bin konutluk kentsel dönüşüm

15 bin konutluk kentsel dönüşüm

Sur Yapı, Antalya’da 1 milyon 400 bin metrekare alanda kentsel dönüşüm projesi başlatıyor. Projede kapsamında 3 bin 267’si hak sahiplerine olmak üzere toplam 15 bin konut inşa edilecek. Projenin tamamı 8 yılda bitecek.

SUR Yapı, Antalya Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Antalya Kepez-Santral bölgesinde yeni bir kentsel dönüşüm projesine başlıyor. 1 milyon 400 bin metrekarelik arazi üzerinde bir yaşam merkezi inşa edecek olan Sur Yapı, projenin ilk etabında hak sahiplerinin dairelerini tamamlamayı hedefliyor. Kentsel dönüşüm projesinde 15 bin konutun yanı sıra kültürel alanlar, okullar, sağlık tesis alanları, ofisler, ticari alanlar da yer alacak. Tüm süreçlerde geri dönüşüm metoduyla çalışılan projenin, Türkiye’deki kentsel dönüşüm projelerine de örnek olması hedefleniyor. Araziden çıkarılan hafriyat ise geri dönüştürülerek proje yapımında kullanılacak. Günde ortalama 1800 ton molozun dönüştürüldüğü projede toplam 260 bin metrekare de yeşil alan bulunacak.

3 BİN 267 HAK SAHİBİ

Projenin sadece Antalya’ya değil tüm Türkiye’ye hitap ettiğini belirten Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, “Sur Yapı olarak kentsel dönüşüm kanunu yürürlüğe girdiğinden itibaren bu alanda çalışmalarımıza başladık ve konuya sosyal sorumluluk anlayışıyla yaklaştık. Ülkemizin önemli sorunlarından biri olan çarpık yapılaşma ve depreme dayanıklı olmayan yapı stokunun yenilenmesi için kentsel dönüşüm büyük önem arz ediyor. Birçok bölgede, özellikle İstanbul’da kentsel dönüşüm çalışmalarında bulunduk ve halen devam ediyoruz. Bugün Antalya Kepez-Santral bölgesinde üstlenmiş olduğumuz kentsel dönüşüm projesi için heyecan duyuyoruz. Bu proje ile Antalya’ya katma değer sağlanmış olacak. Kepez-Santral bölgesi projesi sorunsuz yürüyen süreçleriyle de Türkiye için de örnek bir çalışma niteliği taşıyor. Projemizin Antalyalılara ve tüm Türkiye’ye hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Sur Yapı öncelikli olarak 3 bin 267 hak sahibinin evlerini dönüştürerek 2019’a kadar teslim edecek. Projenin kalan konutları ise 8 yıl içerisinde tamamlanmış olacak.

KONUTDER’E YENİ BAŞKAN

Öte yandan konut sektörünün sağlıklı büyümesinin önünü açmak için 2011 yılında kurulan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği’nin (KONUTDER) 3 dönemdir yönetim kurulu başkanlığını yürüten Ömer Faruk Çelik’in tüzük gereğince görev süresinin sona ermesiyle birlikte başkanlık görevini  Altan Elmas devraldı. Ömer Faruk Çelik ise KONUTDER Onursal Başkanı olarak üyeliğine devam edecek.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle