GeriEkonomi 15 bin kadına internet eğitimi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

15 bin kadına internet eğitimi

15 bin kadına internet eğitimi

‘KADIN İçin Teknoloji’ projesini 2007’de hayata geçiren Teknosa bugüne kadar 15 bin kadına internet kullanmayı öğretti. Proje ‘süresiz’ devam edecek. Çünkü, kadınların internete ulaşımı erkeklere göre çok geride.

ELEKTRONİK perakendecisi Teknosa ‘Kadın İçin Teknoloji’ projesini 2007’den beri sürdürüyor. Projede bugüne kadar 15 bin kadına internet kullanmayı öğreten Teknosa, kadınların ve genç kızların internete ulaşamı arzulanan seviyeye gelene kadar projeyi sürdürme kararı aldı. Teknosa Genel Müdürü Bülent Gürcan, “Gittiğimiz bazı illere bir daha gidiyoruz, çünkü talep var” dedi. Üniversiteler ve sivil toplum örgütleriyle birlikte yürütülen projede kadınlara ve genç kızlara internet kullanımı öğretiliyor. Kadın İçin Teknoloji projesinin Mersin ayağında bir araya geldiğimiz kadınlar arasında, annesiyle birlikte kursa katılan 12 yaşında bir kız da vardı. Projeden 7’den 77’ye herkesin yararlanabildiğini öğrendik. Hatta kurs yerine gelemeyen yaşlı kadınların evlerine gidilerek eğitim verildiği de olmuş. Mersin’de Habitat Derneği ile birlikte projeyi yürüten Teknosa, Tarsus Üniversitesi’nde sağlanan derslikte kadınlara internet eğitimini verdi.

YEMEK VE EL İŞİ TARİFİ ÖĞRENİYORLAR

Proje hakkında bilgi veren Bülent Gürcan, “Kadınlar ve genç kızlar çok istekli. Annelerin çoğu çocuklarını daha iyi takip etmek için internet kullanmak istiyor. Bir kısmı da hem yemek ve el işi tariflerine ulaşıyor hem de el işlerini pazarlama imkanı yaratmak için bu konuda gelişmek istiyor” dedi. Gürcan, TÜİK verilerine göre kadınlarda bilgisayar kullanım oranının proje başladıkları 2007 yılında yüzde 23 seviyesinde olduğunu, bugün ise oranın yüzde 46. 58’e yükseldiğini hatırlatarak, Teknosa olarak bu süre içince 15 bin kadının internetle tanışmasını sağladıklarını söyledi.

KADININ İŞ HAYATINA KATILIMI İÇİN

Bülent Gürcan, Sabancı Topluluğu’nun kadınların toplumsal hayata katılımını artırmak için çok sayıda proje yürüttüğünü, Teknosa olarak kendilerinin de daha çok kadının iş yaşamına girmesi için çalıştıklarını söylerken, “Bulunduğumuz alanda kadın çalışan diğer sektörlere göre az. Biz de bu oran yüzde 20 ancak topluluk genelinde kadın çalışan oranımız yüzde 40” dedi.

MOUSE KULLANMAKTA ZORLANIYORLAR

Kadın İçin Teknoloji projesine Mersin’de katılan kadınların hemen hemen hepsi interneti çocuklarının ne yaptığını takip etmek için öğrenmek istediğini söyledi. Habitat Derneği gönüllüleri kadınlara internet eğitimi verirken Word’da yazı yazmayı öğretmek için kadınlardan yemek tarifi yazmalarını istediğini anlattı. Genç gönüllü, “Kurs bittiğinde çok sayıda yemek tarifi öğrenmiştim” derken, kadınların en çok da “Mouse” kullanmakta zorlandıklarını anlattı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle