Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
08 Ekim 2015 Perşembe 21:02

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Ekonomi Haberleri

Brezilya ile uçak üretimi göründü, prototip 1 milyar dolara çıkacak

Paylaş Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Ümit ÇETİN / SAO PAULO 28 Mayıs 2010
Brezilya ile uçak üretimi göründü, prototip 1 milyar dolara çıkacak
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Brezilya’da Embraer uçak fabrikasını gezdi, görüşmeler yaptı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Brezilya ile ortak uçak üretimini gündeme aldıklarını söyledi. Yıldırım, uçağın prototipi için 1 milyar dolar kaynak gerektiğini bildirdi.

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın Brezilya seyahatinden Türkiye’nin ilk uçağını üretme girişimi çıktı. Dünyanın üçüncü büyük uçak üreticisi Embraer’in fabrikasını gezen Erdoğan, ortak uçak üretimi için stratejik ortaklık önerdi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, şu bilgileri verdi:

Ender ülkelerdeniz

Türkiye’nin içeride ve komşu ülkeleri ile daha iyi bir ulaşım sağlaması için küçük ve orta gövdeli uçaklara ihtiyaç var. 2.5 saatlik uçuşla bölgesinde 50’den fazla ülkeye ulaşabilen ender ülkelerden biriyiz. Bunu değerlendirmemiz lazım. Yerli uçak sanayimizi de hem ticari hem askeri olmak üzere geliştirme ihtiyacı ortaya çıkıyor.

Kendi uçağımızı yapmalıyız

Hem insan kapasitesi, özgün dizayn bakımından hem de fiziki altyapı şu anda Türkiye’de fazlasıyla mevcut. Buradaki tesisleri gördükten sonra rahatlıkla söyleyebiliyorum. Bir an önce bir yapılanmayla Türkiye’de uçak imalatına başlamamız, kendi yerli uçağımızı yapar hale gelmemiz lazım.

TUK kurulacak

2005’de aldığımız kararla 2015 yılına kadar kendi uydumuzu yapma yönünde çalışma başlattık. TAI ile Türksat’ın ortak girişimi olarak kendi haberleşme uydumuzu yapmak için ciddi çalışma yürütüyoruz. Montaj merkezi, proje merkezi birlikte kuruluyor. Türk Uzay Kurumu’nun (TUK) kurulması yönünde kanun çalışması son noktaya geldi. Uydu imal etmek değil uzay araştırmaları yapmak.

Devlet sahip çıkmalı

Uçak yapımını sadece ticari faaliyet olarak görmemek lazım. Fiziki altyapı, insan kapasitesi var, ama olmuyor. Devletin sahip çıkması lazım. Desteklenmezse stratejik sektörün gelişmesi pek mümkün değil. Bilinen, stratejik ve ispat edilmiş bir modelin dizaynı gerçekleştirilecek.

Türkiye projesi olacak

Diğer taraftan kendi dizaynımızı gerçekleştireceğiz. TAI, TEİ, Ulaştırma Bakanlığı, Türk Hava Yolları diye bir ayrım yapmıyoruz. Özel sektörün de tüm imkanlarından yararlanacağız. Türkiye projesi olacak.

Yeni bir şirket kurulması gerekiyor. Devlet ve özel sektör var. Ar-Ge kısmı için Sayın Başbakanımız 1 milyar dolarlık kaynağa ihtiyaç gösteriyor. Mevcut bir modelin imalatı kolay. 2023 diye hedef koyduk ama o tarihe gelmeden bu işi bitirmeliyiz. Stratejik İşbirliği Eylem Planı diye bir belge imzalanacak.

Erdoğan: Abdurrahman Efendi başlattı, biz sürdürelim

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Sao Paulo Sanayi Federasyonu’nda düzenlenen Türkiye- Brezilya İş Forumu’nda şunları söyledi: “1800’lerde, Bağdat Kadısı Abdurrahman Efendi’nin de içinde bulunduğu iki Osmanlı gemisi rotasını kaybederek Rio sahillerine yanaşmış ve burada büyük misafirperverlikle karşılanmışlar. Yerliler arasında çok sayıda Müslüman olduğunu Abdurrahman Efendi büyük şaşkınlıkla müşahade etmiş. Rio’daki yerli Müslümanlar da ilk kez beyaz tenli bir Müslüman ile karşılaşmanın şaşkınlığını yaşamışlar. Yerlilerin, öğretmenlik çağrısını geri çevirmeyen Abdurrahman Efendi burada kalmış, evlenmiş ve hatıralarını da yazarak Bu temasların son döneme kadar ileri boyutlara taşınamadığını da ne yazık ki müşahede ediyoruz. Türkiye ve Brezilya arasındaki işbirliği sadece ikili düzeyde değil, bölgesel ve hatta küresel düzeyde de hızla gelişme kaydetmelidir ve kaydediyor da.”  Yorum Sayısı 3 / 327     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
nehir bay 28/05/2010 - 13:04
Chp karşıtı arkadaşlar anlamıyorum neden şakşakcı diyorsunuz neden Atatürk'ün kurduğu bu partiye şans vermiyorsunuz? Sonuçta günden güne dahada fakirleştiğimizi görmüyormusunuz.
Çok İyi %30 İyi %13 Normal %12 Kötü %14 Beğenmedim %29
Çağdaş DELİBALTA 28/05/2010 - 12:58
Bu ülkedeki siyasi partiyi takım tutar gibi tutmayı bu millete öğreten Allahından bulsun,önce vatan,millet gelir başbakanı sevmem çok fazla yanlışı var doğru gibi gösterdiği hatiplikte çok iyidir kendileri.Ama bu proje gerçektençok geçkalmış ön yargısız bakılması gereken umutlu ve mutlu bir proje.
Çok İyi %34 İyi %14 Normal %16 Kötü %15 Beğenmedim %19
özgür kurt 28/05/2010 - 12:56
kendi uçağımızı yapacaz. kendi uydumuzu üretecez öğlemi
bendemi bi sorun var
kendi etini üretemeyip hayvanı dışardan alan
mısırı, yediğimiz ekmeğin buğdayını bile dışardan alan biz değilmiyiz
teknolojide 8 yılda 10000 yıl geriye gittik
insanlık tarihinin ilk öğretilerini beceremiyoruz artık.
Çok İyi %32 İyi %11 Normal %11 Kötü %11 Beğenmedim %33
Bu haberin diğer yorumcuları
cemil adanus
ORHAN DEMİRENSE
nurettin yılmaz
haluk nehir
metin kılınç
ilknur uysal
UGUR ANDIC
ufuk ustuner
asil kan
Guney Ari
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 327     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
          Vuslat Doğan Sabancı       Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH