GeriEkonomi 148 işadamıyla Erbil’e uçtu hedefi 20 milyar dolara çıkardı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

148 işadamıyla Erbil’e uçtu hedefi 20 milyar dolara çıkardı

148 işadamıyla Erbil’e uçtu hedefi 20 milyar dolara çıkardı
refid:15176895 ilişkili resim dosyası

Türk-Irak İş Forumu’ndan önce Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi lideri Mesud Barzani ile görüşen Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, “Hedefimiz ticaret hacmini 4 yılda 20 milyar dolara çıkarmak” dedi.

TÜRKİYE ile Irak arasındaki ticaret hacmi 4 yılda 20 milyar dolara çıkacak. 2009 yılında 5.2 milyar dolarlık ihracatla Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ilk 5 ülke arasına girmeyi başaran Irak’a beraberindeki 148 işadamıyla birlikte çıkarma yapan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, “Kuzey Irak Bölgesel Yönetim Lideri Mesud Barzani ile görüşmemizde ticari ve siyasi konular üzerinde görüştük. Barzani, ‘Türkiye’ye yapılan saldırıları kendimize yapılmış görüyoruz’ dedi. Ticaret siyasetin anahtarıdır. Önümüzdeki dönemde ticaret hacmini 20 milyar dolara çıkaracağız” dedi.

İhracat 5.2 milyar dolar

Türk işadamlarının Irak’a çıkarma yapmasından dolayı mutlu olduklarını dile getiren Zafer Çağlayan, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu ziyaretin yeri ve zamanı çok önemli. Bizim gelişimizden son derece memnun kaldılar. Bu konuda ticari temasların devam etmesi son derece önemli. Irak’ta merkezi hükümet kurulmadığı için bazı konuların beklemesi gerekiyor. Irak’la olan ticaret gelişiyor. 2008 yılında Türkiye’nin 10’uncu ihracat pazarıydı. 2009’da 5’nci ihracat pazarı oldu. 6.2 milyar dolarlık ticaret hacmi var. Bunun 5.2 milyar doları Türkiye’nin ihracatıydı. İğneden ipliğe her şeyi gönderiyoruz. İhracatımızın geçen yılki seviyelerde artmış olduğunu görüyoruz.”

Turizmi geliştireceğiz

Barzani ile yaptıkları görüşmede ticaret hacminin gelişmesi için yapılacakları konuştuklarını açıklayan Çağlayan, şunları anlattı: “4 yıl sonra 20 milyar doları bulması için gümrük kapılarının sayısının artması gerekiyor. Bu konuda yapılması gerekenlerin altını çizdik. THY’nin de Erbil’e uçuşlarının başlaması ve Erbil’in sivil havacılığa açılması için gerekli görüşmeler yapılacak. İki ülke arasında turizmin gelişmesi de önemli bir gelişme olacak.”

İş Bankası Erbil’de şube açacak

ÖNÜMÜZDEKİ dönemde bankacılık alanında gelişmelerin de yaşanacağını dile getiren Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, şu bilgileri verdi: “Bankacılık sektörüyle ortak çalışarak ticaret hacmini geliştireceğiz. Buraya gelmeden önce İş Bankası Genel Müdür Ersin Özince ile görüştüm. Erbil’de şube açması konusunda girişimleri olduğunu belirttiler. Bunun için BDDK’ya da başvurduklarını anlattı. Bu konuda son noktaya gelinmek üzere. Aynı şekilde Ziraat Bankası’nın da burada şube açma girişimleri bulunuyor.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle