Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
07 Ekim 2015 Çarşamba 20:26

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Ekonomi Haberleri

Özaltın, Elazığ’da 4 milyar dolarlık yeni barajı 3.5 yılda tamamlayacak

Paylaş Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
4 Mayıs 2010
Özaltın, Elazığ’da 4 milyar dolarlık yeni barajı 3.5 yılda tamamlayacak
Özaltın Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Özaltın, yapımına bu yıl başladıkları Elazığ’daki Beyhan Barajı’nın 3-4 milyar dolara mal olacağını söyledi.

Antalya’da düzenlediği basın toplantısında Özaltın Holding’in taahhüt ve inşaat çalışmaları hakkında da bilgi veren Özaltın, şu bilgileri verdi:
“Cengiz İnşaat’la birlikte Elazığ Beyhan’da inşa edeceğimiz hidro elektrik santral (HES) projesi Türkiye’nin en büyük barajlarından biri olacak. Ortaklarımızla kurduğumuz Kalehan Üretim A.Ş’nin bu yıl yapımına başladığı Beyhan Barajı 3-4 milyar dolarlık bir yatırımla hayata geçecek. Yaklaşık 4 milyar kilovat saat (kwh) kapasiteli baraj, 3.5 yıl içinde tamamlanacak.
Hindistan’da Hintli ortağımızla yapılması planlanan 1.5 milyar dolarlık baraj yatırımının önündeki yargı engeli de kalktı. Bu proje de bu yıl içinde başlayacak. Ayrıca Ürdün’de 100 milyon dolarlık bir baraj daha inşa ediyoruz. Yurt dışında da önemli projelerle yola devam ediyoruz.”
6 milyar dolarlık otoyol
Özaltın, İzmir Beydağ Barajı’nı, Denizli Cindere Barajı’nı hayata geçirdi. Bingöl Kiğılı’da 70 milyon dolarlık Yedisu Barajı ve HES projesi de gelecek yıl devreye girecek.
 Adana’da Nurol İnşaat ortaklığıyla yap-işlet-devret modeliyle yapılan HES projesi 2 ay içinde devreye girecek.
Konsorsiyumla  inşa edilecek İzmir Otoyol projesi 6 milyar dolarlık bir pdroje. Uşak’taki altyapı projesi de bu yıl teslim edilecek.

Domates-biber işini büyütmek için Afyon ve Denizli’de yer arıyor

ANTALYA’da turizmin yanı sıra sera yatırımı da bulunan Özaltın Holding, 120 bin metrake örtülü alanda domates ve biber üretimi yapıyor. Antalya’daki sera alanını genişletmek istediklerini belirten Nuri Özaltın, şunları söyledi: “Antalya’da yılda yaklaşık 3 bin ton domates, 300 ton biber üretiyoruz. Bu yıl ihracat oranımız yüzde 80’e çıktı. Buradaki arazimiz oldukça büyük olduğu için seralarımızı genişleteceğiz. Ayrıca yeni sera alanları bakıyoruz. Bu konuda Afyon’daki araştırmamız devam ediyor. 2004’de Denizli’de 250 bin metrekarelik bir yer almıştık ama bürokratik engellerden dolayı yapamadık.” 
Yorumlarınızı Yazınız
Bu haber hakkında henüz yorum yok
Diğer Haberler
          Vuslat Doğan Sabancı       Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH