Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
09 Ekim 2015 Cuma 16:58

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Ekonomi Haberleri

Peynir mayası yok satıyor

Paylaş Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
A.A 8 Nisan 2010
Peynir mayası yok satıyor
Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı Osman Vasfi Yasun, greve başladıklarından bu yana geçen 4 günlük sürede yaklaşık 40 bin ton sütün sanayiciye verilmediğini belirterek, “Bazı üreticilerimiz elde kalan sütleri ihtiyacı olanlara ücretsiz dağıtıyor, bir bölümü de peynir yapıyor. Şu anda peynir mayası yok satıyor” dedi.

Yasun, sanayiciyle süt fiyatı konusunda anlaşma sağlanamayınca geçen hafta sonu Pazar günü greve başladıklarını anımsattı.

Grev kapsamında sanayiciye süt vermeme kararı aldıklarını ifade eden Yasun, grevde 4 günü doldurduklarını, bugün 5. güne girdiklerini belirtti.

“Ülkede süt yok, yakında içecek süt bulamayacağız” diyenlerin farklı amaçlarının bulunduğunu dile getiren Yasun, şöyle konuştu:

“Her gün binlerce ton süt üretiliyor. Bir süre önce sanayiciler, süt bulamadığını söylüyorlardı ama şimdi günlük 10 bin ton sütü almıyorlar. Greve başladığımızdan bu yana geçen 4 günlük sürede yaklaşık 40 bin ton süt sanayiciye verilmedi. Merkez Birliği olarak Ulusal Süt Konseyi'ne üyeyiz. Konseyin sanayici kanalı, üreticinin sütünü pazarlama noktasında sıkıntı yaşaması durumunda ürünü alması gerekiyor. Bu konuda girişimlerimiz sürüyor. Bir şekilde her şey düzene girecek.”

ÜRETİCİLER PEYNİRE YÖNELİNCE

Yasun, üreticilerin merkezin aldığı kararların arkasında durarak greve destek verdiğini belirterek, “Bazı üreticilerimiz elde kalan sütleri ihtiyacı olanlara ücretsiz dağıtıyor, bir bölümü de peynir yapıyor. Şu anda peynir mayası yok satıyor. Özellikle süt üretiminin yoğun olduğu yerlerde üreticiler, peynir mayası bulmakta sıkıntı çekiyor. Bu durum, grevimizin ne kadar etkili olarak yürütüldüğünü gösteriyor” dedi.
Sanayicilerin üretici birlikleri yerine örgütsüz üreticilerden süt alma yoluna gittiğine işaret eden Yasun, şöyle devam etti:

“Örgütsüz üretici, toplamın yüzde 17'sini oluşturuyor. Sadece bu üreticilerden alınan sütle bir yere varılmaz. Başka amaçlar için çaba harcanıyor. 2007-2008 yıllarında süt fiyatı çok düşünce üretici, elindeki hayvanı kesime götürdü. 45 gün mezbahada sıra beklendiği günler oldu. Hayvan sayısı azaldı, kurbanlık fiyatları fırladı. Bunları çok yakın zamanda yaşadık. Süt fiyatı düşünce 2007-2008'deki gibi damızlık hayvanların kesilmesi ve sayısının azalması kimi mutlu edecek? Ülkede süt tozu ve et ithalatının önünün açılmasını istemek vatana ihanettir.”

Yasun, bazı kesimlerin ülkede örgütlü üretici istemediğini belirterek, “Piyasada kendi istedikleri fiyatların oluşmasına çalışıyorlar. Artık eskisi gibi değil. Üretici, çok zor şartlar altında üretim yapıyor. Ülkede süt bol miktarda var. Dışardan süt tozu getirmeye ihtiyaç yok” diye konuştu.  Yorum Sayısı 3 / 5     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Kamil B 09/04/2010 - 11:26
Yanlış yapılan özelleştirmenin engüzel örneği.Süt Endüstrisi Kurumu(SEK)'nu özelleştirdiler.Sonu böyle oldu.SEK süt fiyatlarını dengeliyordu.Ozamanda tüccarda gidip üreticiyi ezemiyordu.Kafana göre her şeyi satarsan bir stratejin yoksa, kısaca AKepe gibi tüccar zihniyetinde isen sonuç bu olur.
Çok İyi %33 İyi %33 Normal %33 Kötü %0 Beğenmedim %0
crazy crazy 08/04/2010 - 17:49
herşeye hile hurda karıştırılır oldu....ne peyniri ne desütün tadı var..ot gibi ...
Çok İyi %54 İyi %9 Normal %18 Kötü %18 Beğenmedim %0
Tolga Yıldırım 08/04/2010 - 15:48
Ne içtiğimiz süt, süt. Nede yediğimiz peynir, peynir. Firmalar, sütün içerisindeki tüm yararlı şeyleri arıyorlar kimyasal yollarla peyir gibi bir şey üretiyorlar. Sütü de atık gibi satıyorlar. Çocuklarımız sütün ve peynirin tadını unuttu. Kontrol olmayan ülkede para için her yol mubah.
Çok İyi %64 İyi %7 Normal %7 Kötü %7 Beğenmedim %14
Bu haberin diğer yorumcuları
ARIF OZCELIK
tarık töre
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 5     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
          Vuslat Doğan Sabancı       Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH