Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
09 Ekim 2015 Cuma 00:57

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Ekonomi Haberleri

Duble yollarda hız sınırı 110 oluyor

Paylaş Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
ANKARA 5 Nisan 2010
Duble yollarda hız sınırı 110 oluyor
Karayolları Genel Müdürlüğü Teşkilat Kanunu değiştiriliyor. Buna göre kara yolları tanımına duble yol olarak bilinen bölünmüş yollar da eklendi ve hız limiti 110 km olarak belirlendi.

Karayolları Genel Müdürlüğü'nün Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanunda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı,  'TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Tasarının karayollarında ‘hız limitlerini’ düzenleyen maddesine ‘bölünmüş yollar’ da eklendi.

Tasarıda "Motorlu araçların cins ve kullanma amaçlarına göre sürülebileceği en çok ve en az hız sınırları şehirlerarası karayollarında 90 kilometre, bölünmüş yollarda 110 kilometre, otoyollarda 120 kilometre saat hızı geçmemek üzere yönetmelikle belirlenir" denildi.

Ne zaman uygulanacak?

Tasarı, Plan ve Bütçe Komisyonunun ardından TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek. Genel Kurul’un da tasarıyı aynen kabul etmesinin ardından onay için Cumhurbaşkanlığı’na gönderilecek. Cumhurbaşkanı’nın onaylamasından sonra ise Resmi Gazete’de yayımlanacak. Kanunun yayımlanmasından sonra ise Karayolları Genel Müdürlüğü’nün yeni Karayolları Trafik Yönetmeliği’ni yayınlamasının ardından yürürlüğe girecek.

Bu prosedür tamamlanana kadar ise mevcut uygulama, yani şehir dışındaki yollarda 90 ve otoyollarda 120 olan hız limiti uygulaması devam edecek.  Yorum Sayısı 3 / 164     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Bayan Sofor 06/04/2010 - 2:11
"Yolun hakki" kavramini ureten ve " millet uyuyor o yolun hakki 110 abiii" seklinde cumle icinde kullanma yetenegini sergileyen siz sayin erkek suruculerimizi tebrik ediyorum. Literatur gurur duyuyor sizlerle..
Çok İyi %25 İyi %20 Normal %15 Kötü %20 Beğenmedim %20
birol ragip 06/04/2010 - 1:48
Yol hız limiti ile yaşam hız limiti arasında umarım benzerlik yoktur. YAŞAM HIZ LİMİTİME DOKUNMAYIN LÜTFEN.
Çok İyi %19 İyi %19 Normal %19 Kötü %19 Beğenmedim %23
övün atasayar 06/04/2010 - 1:43
Tüm özelleştirmelerden gelen paraları harcayarak duble yolları yaptıran Erdoğan efendiye teşekkürler.Sürat sınırının 90 KM olduğunu bilmeyen vatandaşlardan senelerce cezaları topladılar.Nihayet paraya doyunca limiti yükselttiler.Her yaptıkları uygulamada bir şeytanlık var.
Çok İyi %17 İyi %17 Normal %21 Kötü %17 Beğenmedim %26
Bu haberin diğer yorumcuları
Can Çamlıbel
abdurrahman aydın
ahmet kömürcüoğlu
vedat demir
saim duran
Bunyamin Yavuz
kabzımal hasan
can cann
Ece Yıldızhan
ESES ESES
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 164     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
          Vuslat Doğan Sabancı       Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH