Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
04 Ekim 2015 Pazar 10:32

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Ekonomi Haberleri

Soğan fiyatı rekora doymuyor

Paylaş Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
4 Nisan 2010
Soğan fiyatı rekora doymuyor
Soğan fiyatlarında yaşanan baş döndürücü yükseliş bir türlü durmak bilmiyor. Önceki hafta içerisinde marketlerde fiyatı 3 liraya ulaşan kuru soğan şimdi de 4 lirayı zorluyor. Soğanda yaşanan yükselişte ürün azlığının en önemli faktör olduğu belirtiliyor.

Yeni ürünün çıkmasına az bir zaman  kala üretici elinde ve depolarda tükenme noktasına gelen kuru soğanın yükselişi sürüyor. Geçen hafta pazarlarda 3 liraya satılan kuru  soğanın kilo fiyatı 3,5 liraya çıkarken, marketlerin manav reyonlarında ise 3.8 lirayı buldu.

Pazar esnafı, kuru soğanın önümüzdeki bir iki hafta daha bu şekilde  pahalı olacağını, yeni ürünün çıkmasıyla ucuzlama yaşanacağını belirterek, tüketicilerin önemli bir bölümünün bu bilinçle soğanı yarımşar kilo şeklinde  aldığını söyledi.

Türkiye Ziraat Odası Başkanı Şemsi Bayraktar da, soğanda görülen fiyat artışında üretimin geçen yıla göre gerilemesinin yanı sıra pazarlama sezonunun sonuna yaklaşılması nedeniyle soğan stoklarının azalmasının etkili olduğunu kaydetti.

Kuru soğan fiyatlarının 15 gün sonra düşmesinin beklendiği bildirildi.

DEPOLAR BOŞALDI

Türkiye Sebze ve Meyve Komisyoncuları Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, fiyat artışının talebin sürekli canlı kalmasından kaynaklandığını söyledi. Yüksel Tavşan, fiyat artışının bu yıl soğan hasadının az olmasından ve domuz gribini önlediği açıklamalarından da kaynaklandığını belirterek, şunları söyledi:

“Soğan hasadı yılda 1 kez yapılır. Soğan, hemen hemen tüm yemeklerde kullanılır. Talebin sürekli canlı olması ve depolarda çok az miktarda ürün kalması sonucu, soğan fiyatları toptancı hallerinde 2,5 liraya kadar çıktı. Çukurova bölgesinde Nisan ayının sonuna doğru taze soğanın çıkmasıyla birlikte soğan fiyatları düşmeye başlayacaktır. Soğanı 20 gün daha pahalı yiyeceğiz, daha sonra fiyatlar hızla düşecektir.”  Yorum Sayısı 3 / 35     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
muhsin çaylak 05/04/2010 - 9:48
HEEEEEEEY DÜNYALILAR ....YOKMU İÇİNİZDE SUNİ SOĞAN YAPACAK KÖŞEYİ DÖNÜN BİZDE KENARINDAN KÖŞESİNDEN YONTUP YONTUP KULLANALIM:
Çok İyi %20 İyi %20 Normal %20 Kötü %20 Beğenmedim %20
Bahadır Arapoğlu 05/04/2010 - 6:24
Malesef kapitalist duzenin oyunu bu, arz ve talep hadisesi, her sene bu tip yapay haberlerle sivribiber vs gibi aslinda cok uzuz olan mallarin fiyatini bir anda şişirip vurgun yapıyorlar. burada kabahat vatandaşta, almayın bu fiyattan, iki gün soğan yemeseniz bir şey olmaz, fiyatlar düşer..
Çok İyi %21 İyi %19 Normal %19 Kötü %19 Beğenmedim %19
ersen gürpınar 04/04/2010 - 23:44
Bu durum süni olarak yaratılmıştır soğan üretiminin az olması sebeb değildi bu yarayı veren tonlarca soğan alabilir değilmi? o halde sorun üretim değil soygundur halkın ekmeğine makarnadan pahalı satan sorguncuların taktiğidir
Çok İyi %20 İyi %20 Normal %20 Kötü %20 Beğenmedim %20
Bu haberin diğer yorumcuları
fatih dinç
ahmet uzun
Agah Aslan
süleyman erseven
MEHMET ALİ KILINÇ
EROL GÜNEŞ
ihsan ceylan
Sesa Leta
Guney Ari
Hud Altas
metin sayilir
Ali Yılmaz
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 35     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
          Vuslat Doğan Sabancı       Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH