Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
07 Ekim 2015 Çarşamba 09:33

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Ekonomi Haberleri

Maaşından kesinti yapılan emekliler dikkat

Paylaş Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
17 Mart 2010
Maaşından kesinti yapılan emekliler dikkat
Türkiye İşçi Emeklileri Derneği'nin yaklaşık 650 bin emekliyi haberleri olmadan dernek üyesi yapması ve aidat kesmesi tepki topluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu, maaşından dernek üyeliği için kesinti yapılmasına izin vermeyen emeklilere çağrıda bulunarak aşağıda örneği olan dilekçeyi doldurarak kuruma başvurmalarını istedi. Başvuru internetten de yapılabiliyor.

   

Türkiye İşçi Emeklileri Derneği'nin sayıları yaklaşık 500 bin olan emeklileri habersiz kendi derneklerine üye yaparak 15-18 TL arasında aidat kesmesi geçtiğimiz günlerde basına yansımıştı. Derneğin bu şekilde yaklaşık 12 milyon TL'yi hesabına geçirdiği iddia edilmişti.    

Tüm Emekliler Sendikası Genel Başkanı Veli Bayülsel, bugün Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan açıklamasında, bilgisi dışında üye yapılan üyelerden 1000 kişiye ulaştıklarını ve bu durumda olan 650 bin civarında emekli bulunduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Beysülen, "Dernek, sağlık karnesi verdiği veya taksitli kömür satışı yaptığı kişileri, bilgileri dılşında üye yapmış. Bizi disiplin kurulu üyemizden bile aidat kesmişler. 650 binin üzerinde kişiden toplanan para 12 milyon TL'nin üzerinde. Bu paraların nereye harcandığı belli değil" dedi.

EMEKLİLER NE YAPACAK?

Maaşından kesinti yapılan emekliklerin bu parayı geri almak için iki yolu var. 

Bunlardan ilki, aşağıda bir örneği yer alan dilekçeyi doldurup kuruma başvurmak.

İkincisi de internet üzerinden başvuru. SGK’nın www.sgk.gov.tr web sayfasına girip, ‘bilgi edinme’ bölümündeki formu, yayınladığımız dilekçe gibi doldurarak internet üzerinden gönderin. Alındı numarasını saklayın, SGK’nın vereceği cevabı bekleyin.

DİLEKÇE ÖRNEĞİ

… / … / 2010

Sosyal Güvenlik Kurumu
Tahsisler Daire Başkanlığı’na
Bakanlıklar ANKARA

Konu: Maaş kesintisi hk.

Kurumunuzdan …………………………  tahsis numarası ile emekli maaşı almaktayım.

Ocak 2010 dönemine ait 35.00 TL ve diğer aylar dahil olmak üzere düzenli kesinti yapılacakmış. Türkiye Emekliler derneği’ne üye olmadığım halde aidat kesintisi yapılmıştır. Söz konusu kesintinin tarafıma iadesi ve bundan sonrada aidat kesintisinin yapılmamasını bilgilerinize arz ederim.  Yorum Sayısı 3 / 55     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
remziye eren 17/03/2010 - 17:18
sgk'ya e mail atınca iş bitmiyor, ben yolladım karşılığında bana farklı bir adres gönderdiler. yine sgk'nın sitesinde ancak orada da bir sorun var ve site haziran'a kadar kapalı. ayrıca emekli derneğine gidin dilekçe verin gibi yol gösteriyorlar. parayı alıyorlar vermeye gelince siz uğraşın diyorlar
Çok İyi %20 İyi %19 Normal %19 Kötü %19 Beğenmedim %22
aytaç düzöz 17/03/2010 - 18:48
bu ne kardeşim yaaa.heryerde yolsuzluk sahtekarlık.bıktım artık yaaaa.türkiye bu mu olacaktı.terkedecem artık bu memleketi.yeeeettteeerrrr.bunlara bi son.
Çok İyi %24 İyi %19 Normal %19 Kötü %18 Beğenmedim %19
Ercan Ersoy 17/03/2010 - 18:59
Bu konuyla ilgili sayın İç İşleri bakanı müfettişlerini görevlendirip hemen bu Tüed adlı derneği bir güzel denetletip derneğin başında bulunun kişileri içeri attıracak ondan sonrada emekliden kesilen paraları faiziyle ödetecek tek yolu budur
Çok İyi %31 İyi %18 Normal %17 Kötü %17 Beğenmedim %16
Bu haberin diğer yorumcuları
mehmet birsel
wembly wembly
sinan altıntaş
REYHAN DALCI
Ali Can
mustafa altıntığ
Buelent Hosgeldi
süleyman fikret doğruer
erdal esendal
meltem sarıoğlu
Muslih Bey
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 55     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
          Vuslat Doğan Sabancı       Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH