14 kitap yazdı

Hürriyet Haber
10.04.2004 - 09:29 | Son Güncelleme:

İstanbul'da vefat eden Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı, 14 kitap yazdı, hayatı boyunca pek çok ödül aldı, devlet nişanı ve onursal doktorayla taltif edildi.

Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından ''Devlet Üstün Hizmet Madalyası'' ile onurlandırılan Sabancı, 1987'de Belçika Kraliyet Nişanı, 1992'de Japon hükümeti tarafından verilen ''Kutsal Hazine Altın ve Gümüş Nişanı''nı aldı.

Sabancı'ya, İsviçre Zürih'teki Avrupa Ekonomi Enstitüsü tarafından''Avrupa Kristal Dünya Ödülü'' takdim edildi.

Sabancı'ya 1999 yılında New York'taki FABSIT Vakfı tarafından ''Yılın İşadamı'' ödülü, Kültür Bakanlığı tarafından ''Kültür ve SanatBüyük Ödülü'' verildi.  

''Altın Harfler'' koleksiyonunun Louvre Müzesi'nde sergilenmesini gerçekleştirerek Fransız-Türk kültür ilişkilerine yaptığı katkılar ve Fransa'nın önde gelen şirketlerinden Danone, Carrefour ve BNP ile sürdürdüğü başarılı ortaklıklarından dolayı, 2000 yılında Elysee Sarayı'nda yapılan törenle Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac tarafından Sabancı'ya ''Legion d'honneur'' şeref nişanı takdim edildi.

Dünyanın başarılı işadamlarına verilen ''Altın Merküri'' ödülü sahibi de olan Sabancı, 2001'de GYTE tarafından verilen ''Türk Sanayiine Teknoloji ve Kalite Kazandıran İşadamı'' ödülüne layık görüldü.

Sakıp Sabancı, Anadolu Üniversitesi, ABD New Hampshire Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, 18 Mart Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi, Girne Amerikan Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, ABD Washington Southeastern Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi ve Kırıkkale Üniversitesi'nden onursal doktora aldı.

Artvin, Erzurum, Kırıkkale illeri, Torbalı ve Çerkezköy ilçeleri, ABD'de New Hampshire eyaleti, Houston şehri ve Beverly Hills'in ''fahri hemşerisi'' ilan edilen Sabancı'nın adı, Artvin, Kocaeli ve Rize-Fındıklı'da 3 cadde, Kayseri'deki Erciyes Üniversitesi'nin kampusu içindeki ana caddeye verildi.

14 ESER YAYINLADI

Sakıp Sabancı, deneyimlerini ve görüşlerini de 14 kitapta topladı.

Bu kitapların adları şöyle:

''İşte Hayatım'', ''Para Başarının Mükafatıdır'', ''Gönül Galerimden'', ''Rusya'dan Amerika'ya'', ''Ücret Pazarlığı mı? Koyun Pazarlığı mı?'', ''Değişen ve Gelişen Türkiye'', ''Turkey, Changing and Developing'', ''Daha Fazla İş Daha Fazla Aş'', ''Doğu Anadolu Raporu'', ''Başarı Şimdi Aslanın Ağzında'', ''İşte Hayatım (Japonca)'', ''Hayat Bazen Tatlıdır'', ''Sakıpname'' ve ''Bıraktığım Yerden Hayatım''

Sakıp Sabancı, adını taşıyan web sitesinde de neden böyle bir siteye ihtiyaç duyduğunu, birikimlerinin kendisinden sonra kaybolup gitmesine gönlü razı olmadığını, genç müteşebbislere hakkında herşeyi bir anda bulabilecekleri bir kaynak yaratmayı istediği cümleleriyle açıkladı.

İLKLERE İMZA ATTI

İş dünyasında ve sosyal alanlarda bir ekol yaratarak, pek çok ilkeimza atan Sabancı, Prof. Dr. Siyami Ersek, Prof. Dr. Fahrettin Kerim Gökay, Mümtaz Zeytinoğlu, İdil Biret, Suna Kan, Leyla Gencer, Cemal Reşit Rey, Hayati Tabanlıoğlu, Münir Nurettin Selçuk, Burhan Felek, Yaşar Doğu, Celal Atik, Adnan Kahveci gibi iş, tıp, sanat ve spor dünyasının önde gelen kişilerin henüz hayattayken büstlerini yaptırdı.

Her yıl düzenlediği sanatçı davetiyle Türkiye'nin önde gelen sanatçılarını bir araya toplayan ilk işadamı olan Sabancı, yine her yıl Milli Eğitim Bakanlığı'nca belirlenen öğretmenlere ''Yılın Öğretmeni'' ödülünü vererek bir ilki gerçekleştirdi.

Sabancı, Türkiye'deki özürlülere ilişkin çalışmalara önderlik eden ilk işadamı oldu.

Sakıp Sabancı, New York Presbyterian Hospital'da geçirdiği böbrek ameliyatı sonrası yaklaşık 2 ay süren bir aradan sonra 29 Ağustos 2003'de Türkiye'ye döndüğünde de, bir tıp merkezi kurma niyetinden bahsetmişti. 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı