Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
13 Ekim 2015 Salı 14:58

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Ekonomi Haberleri
Önceki Haber     Sonraki Haber

Kredi kartı bedeli ödemeyin

Paylaş Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Aysel ALP/ANKARA 15 Şubat 2010
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, Ankara'da, düzenlediği “Türk bankacılık sistemi 2009 yıl sonu genel değerlendirmesi” konulu toplantıda tartışma konusu olan kredi kartı kullanım bedelleri hakkında müşterilerin ne yapması gerektiğini açıkladı.BDDK Başkanı Bilgin, kredi kartı kullanıcıları ile bankalar arasında zaman zaman davalık olan kredi kartı kullanım bedelleri ile ilgili ne yapılması gerektiğini açıkladı. Bilgin, yeni kart almak isteyen vatandaşlara sunduğu önerisinde, kredi kartı sözleşmesini doldurup imzalarken sözleşmenin üzerine "kredi kartı kullanım bedeli ödemeyeceğim" şeklinde not düşmelerini istedi. Bu not düşüldükten sonra eğer banka kredi kartı vermeyi kabul ederse hiç bir kredi kartı bedeli ödenemeyeceğini söyledi. Bilgin, kart kullanım bedeli alan, almaya çalışan bankalarla çalışmayın uyarısında da bulundu.

Bankalar krizde kredileri yüzde 7

Karlarını yüzde 50 artırdı

Bankalar, kriz yılında karlarını yüzde 50 artırırken, kredilerdeki artış oranı sadece yüzde 7’de kaldı. Bankaların patronu Tevfik Bilgin, kriz yılı olan 2009’u 20 milyar 75 milyon lira karla kapatan bankalara ‘dünya bankalarına hava atabilirsiniz’ mesajı verdi. Bazı yabancı bankaların krizde davranışlarını eleştiren Bilgin, ‘günü geldiğinde hatırlamak üzere bunları not ettik’ dedi. Bilgin, “Obama Mean Street’i biz de Büyükdere kadar Eminönü’yü ciddiye alıyoruz” dedi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Tevfik Bilgin, bankacılık sektörünün 2009 yılı sonuçlarını ve 2010 yılı beklentilerini bir basın toplantısıyla kamuoyuna açıkladı.

Kriz yılı olan 2009’da bankaların karı yüzde 49.6 oranında artarak 20 milyar 75 milyon liraya ulaştı.  Ancak kredilerdeki artış karlılıktaki kadar hızlı olmadı. Sektörün 2009 yılında açtığı kredilerdeki artış oranı yüzde 6.9’da kaldı. Böylece sektörün dağıttığı kredi tutarı 393 milyar lira oldu.

Kredileri en fazla artan banka grubu katılım bankaları oldu. Faizsiz bankacılık yapan bu bankaların kredi miktarı 17.6 milyardan 23.6 milyara yükselmesi dikkat çekti. Kamu bankalarının verdiği kredi miktarı yüzde 19.3’lük artışla 85 milyardan 101.2 milyara yükseldi. Ancak özel bankalar krizde kredileri kıstı. Kredi miktarı yüzde 0.4 oranında azalarak 192.2 milyardan 191.5 milyara geriledi. Yabancı bankaların dağıttığı kredi miktarı ise yüzde 2.4 oranında artış gösterdi.

Havanızı atın!

Başkan Bilgin, Türk bankacılık sektörünün G-20 ülkeleri içinde sermaye yeterlilik rasyosunda, aktif karlılığında, özkaynak karlılığında birinci olduğunu belirterek, bankalara, ‘dünya bankalarına havanızı atabilirsiniz’ mesajı gönderdi.

Yabancılara mesaj: Not ettik!

Tevfik Bilgin, bankaların krizde mevcut kredileri koruma ve likit kalma tercihinde bulunduklarını söyledi. Ancak bazı bankaların kredileri hızla geri çağırdığını, vadeleri gelmemiş çekleri tahsile kalkıştığını ve teminatları artırma talebinde bulunduğunu vurguladı. Bu davranışların sektörü de etkilediğine dikkat çeken Bilgin, bu bankaların tavır değişikliğinin bu ülkeye olan inançlarını göstermesi bakımından önemli olduğunu belirtti.
Bu notların ilgili makamlarla da paylaşıldığını ifade eden Bilgin, günü geldiğinde bu notları hatırlayacaklarının altını çizdi.

2010’da yüzde 15 büyüme!

2010 yılına ilişkin ihtiyatlı bir iyimserlik içinde olduklarını söyleyen Bilgin,  sektöre ilişkin 2010 büyüme tahminini yüzde 15 olarak açıkladı. Bazı banka yöneticilerinin 2010’da yüzde 20-25 büyüyeceğiz, şeklindeki açıklamalara mesafeli olduklarını belirten Bilgin, bu tür demeçlerin biraz da reklam amaçlı olduğunu vurguladı.

Faiz riskine dikkat!

Bilgin, 2010 yılında bankaları takipteki krediler ve kredi riskine karşı özellikle uyardı. Yine faizlerde hızlı yükseliş sürecinin hızlı bir şekilde gelebileceğine dikkat çekerek, yine bankalara ‘faiz riskine dikkat’ mesajı gönderdi. Bilgin, bu yıl faizlerdeki hızlı düşüş nedeniyle ‘kar’ yazan bankaların; faizlerdeki hızlı yükseliş durumunda ‘zarar’ yazacaklarını anımsattı.

Eminönü Street!

Tevfik Bilgin, Obama’nın Wall Street kadar Mean Street’i yani halkın sesini de ciddiye aldığını belirterek, “Biz de bankaların sıralandığı Büyükdere kadar Eminönü’nü de ciddiye alıyoruz” dedi. 

  Yorum Sayısı 3 / 33     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Ugur Erturan 15/02/2010 - 16:53
özgür sever,bankaların hangi hizmetinden söz ediyorsun?Bankada yapılan her işlemden ücret alınıyor..Yoksa sizden bu ücretler alınmıyormu?Kredi kartlarının aidatı dışında ne kadar getirisi var bankalara,biliyormusun?
Çok İyi %42 İyi %16 Normal %12 Kötü %14 Beğenmedim %12
Alaettin Zırhlı 15/02/2010 - 16:52
ÖZGÜR SEVER arkadaşım;sana hak veriyorum,ama tek şartla;kredi Kartlarının kullanıldığı yere göre kesinti yapılsın,senin o söylediklerinin genel bir geçerliliği olsaydı,kredi kartları yüzünden icraya veya hapse düşülmezdi!
Çok İyi %23 İyi %18 Normal %18 Kötü %18 Beğenmedim %21
muzaffer yüksek 15/02/2010 - 16:44
vatandaşı uyaracagınıza, bankaları neden uyarmıyorsunuz. bu yasal olmayan uygulamalardan bankalar sorumludur. bankalar uyarılsın lütfen!!!
Çok İyi %70 İyi %7 Normal %7 Kötü %7 Beğenmedim %8
Bu haberin diğer yorumcuları
levent turan
KÜRŞAT BAĞADIR
selcuk ak
humeyra erkirtay
Kaan Akser
hakan g
Digital Time Code
selahattin gündoğdu
fernando rodregues
ala turka
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 33     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
          Vuslat Doğan Sabancı       Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH