Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
07 Ekim 2015 Çarşamba 15:26

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Ekonomi Haberleri
Önceki Haber     Sonraki Haber

Kredi kartı aidatı nasıl geri alınır

Paylaş Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
A.A / hurriyet.com.tr 15 Şubat 2010
Tüketiciyi Destekleme Derneği Eskişehir Çözüm Merkezi Başkanı Osman Çağatay, iki ayrı bankaya yaptığı başvuru neticesinde geçmiş dönemlere ait ödediği kredi kartı aidatlarının tümünü geri aldı.

Odunpazarı Kaymakamlığı Tüketici Sorunları  Hakem Heyeti'nin 11 yıllık kredi kartı aidatının kendisine iade edilmesi yönünde verdiği kararı bildirdiği ilgili bankanın, geçmiş dönemlerde hesabından kesilen tüm aidatları iade ettiği açıklandı.

İki ayrı bankadan 200 ve 150 liralık tutarların hesabına yatırıldığını söyleyen Çağatay bu süreçte Tüketici Sorunları Hakem Heyeti ile birlikte hareket ettiği belirtti.

Çevresinde kredi kartı aidatlarının geri ödenmesi için başvuran herkesin bu bedelleri geri aldığını söyleyen Osman Çağatay, hurriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada "Çocuklarımda aynı şekilde yaptığı başvuru neticesinde bankalarından bu bedelleri geri aldılar" dedi. Çağatay, kredi kartı sözleşmelerinde imzası bulunan herkesin başvuruda bulunup bu bedelleri geri alabileceğini de ifade etti.

Bankaların hiçbir yasal dayanağı olmadığı halde “kart aidat ücreti” adı  altında müşteriden tahsilat yapıp suç işlediğini savunan Çağatay, şunları ifade  etti:
        
“Bu olumsuzluklara karşın hakkını arayan tüketici yasal dayanaktan  yoksun uygulamayı sonlandırmaktadır. Bireysel olarak bankaların şahsımla yapmış  olduğu kredi kartı sözleşmenin bir örneğini ve geçmiş yıllara ait hesap  özetlerinin tamamını bankaların genel merkezinden istedim. Bunların içinden  ödemiş olduğum kart ücretlerinin tamamını çıkartarak sözleşmenin sureti ile  Eskişehir Odunpazarı Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı'na  başvurdum. Odunpazarı Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Müracaatımı  değerlendirerek kanunsuz olarak kesilen 11 yıllık kredi kartı aidatının tarafıma  iadesine karar verdi. Bu kararı ilgili bankanın genel merkezine ilettim. Geçmiş  dönemlerde hesabımdan kesilen tüm kredi kartı aidatları iade edildi.”
        
Çağatay, bankalardan, bu karardan ders çıkartıp bugüne kadar aldıkları  haksız kart aidatlarını iade etmesini istediklerini belirterek, tüketicilerin  haksız olarak kesilen kredi kartı aidatlarını bu yöntemle geri alabileceklerini  bildirdi.

 
Yorumlarınızı Yazınız
Bu haber hakkında henüz yorum yok
Diğer Haberler
          Vuslat Doğan Sabancı       Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH