Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
30 Ağustos 2015 Pazar 04:33

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Ekonomi Haberleri
Önceki Haber     Sonraki Haber

Kırmızı et fiyatları 50 liraya yükselecek

Paylaş Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
11 Ocak 2010
Lüks restoranlar başta olmak üzere İstanbul`un en büyük tedarikçilerinden olan Etçii Steakhouse restoran-kasap zinciri sahibi Mehmet Emin Arslan, canlı hayvan ithalatı önündeki engellerin kaldırılmaması halinde kırmızı etin kilosunun bu yıl içinde 50 TL'ye ulaşacağını söyledi.

Bugün gelinen noktada dünyanın en pahalı etini Türkiye'nin tükettiğini belirten Arslan, kırmızı et fiyatlarındaki yükselişin ana nedeninin hayvan varlığındaki hızlı düşüş ve canlı hayvan ithalatındaki sorunlar olduğuna dikkat çekti.

Kurban Bayramında elde kalan kurbanlıkların et fiyatlarını aşağıya çekmeye yetmediğini açıklayan Arslan, ithalat kapısının açılması halinde fiyatların sabit kalacağı, aksi durumdaysa 2010 yılında etin kilogramının 50 TL'ye ulaşabileceği uyarısında bulundu.

Mevcut durumda 1 kilogram etin fiyatı 24 TL civarında bulunuyor.

Yerli hayvancılık kötü durumda

İthalatın önündeki engellerin kaldırılmasının bir zorunluluk olduğunu dile getiren Arslan, şöyle devam etti:

"İthalat da olmalı ihracat da. Arjantin`de kesilen hayvan, Türkiye`de işlensin, Arap ülkelerine satılsın. İslam coğrafyası bu konuda çalışmalara ihtiyacı en fazla olan bölge, ithalatla yerli hayvancılık korunmak isteniyor fakat yerli hayvancılık kötü durumda ve bunu kimse görmek istemiyor."

Yanlış uygulanan politika ve alınmayan önlemler nedeniyle hayvancılığın ve canlı hayvan ithalatının ihmal edildiğini söyleyen Arslan, ortaya konulan çözüm önerilerininse dikkate alınmadığını açıkladı. Türkiye nüfusunun zaman geçtikçe daha da arttığını, buna bağlı olarak et tüketiminin de gün geçtikçe artacağını ifade eden Arslan,  bu durumun mevcut kaynakların söz konusu ihtiyacı karşılayamayarak, besicilerin de artan talebe bağlı olarak fiyatları sürekli yükselttiğini açıkladı.

KESECEK HAYVAN BULAMIYORUZ

Mehmet Emin Arslan, yaşanan sıkıntıda Türkiye'de hayvancılığın geriye gitmesinin yanı sıra bu mesleği sürdüren büyük işletmelerin yüksek kar elde etmek amacıyla canlı hayvan ihracatı yapmalarının etken olduğunu belirtti.

Arslan, "Daha önceki yıllarda komşu ülke Suriye, Irak ve İran'dan kaçak hayvan ülkeye getiren Türkiye canlı hayvan ihraç eder hale geldi. Üretimimiz bize yetmezken ihracatın devam etmesi büyük çelişki. Son 20 yıldır İstanbul Musevi cemaati’nin et ihtiyacını karşılayan tek firma olarak, her hafta 100 büyükbaş hayvan kesiyorduk fakat son dönemde haftalık 30 inek zor temin ediyoruz. Ayrıca besisiz ve cılız olan bu hayvanlara ödenen ücret astronomik rakamlarda, zayıf inek fiyatı 13.00 TL kemiksiz maliyeti ise bize 19.00 TL + % 8 KDV. Kırmızı et sektöründe bir iyileştirme yapılmadığı taktirde tüm küçük ve orta ölçekli işletmeler kapanacaktır. Yapılan tespitlere göre, Türkiye'nin küçükbaş hayvan varlığı 350 bin adede düştü. Bu sayı son yıllarda alınan verilerle değerlendirildiğinde son derece kötü bir tablo” diye  konuştu.

  Yorum Sayısı 3 / 71     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Mustafa İlginoğlu 11/01/2010 - 20:11
BU ZAM KONUSUNDA FRANSA GİBİ BİR TÜRLÜ OLAMADIK ETE ZAM GELDİ FRANSIZ KADINLAR 1 AY BOYUNCA BOYKOT ETTİ. BU BOYKOT SONRASI FİYATLAR HEMEN ESKİ SEVİYESİNE GELDİ. BİZDE NE OLUYOR PİRİNCE ZAM GELDİ BİZİM HALKIMIZ KITLIKTAN ÇIKMIŞ GİBİ ZAMLI PİRİCİ STOKLADI. 50TL OLACAK ALMAYALIM BAKALIM KİME SATACAKLAR
Çok İyi %50 İyi %13 Normal %8 Kötü %15 Beğenmedim %13
şahin arda 11/01/2010 - 20:04
Doğuda hayvancılık yapanlar bu yıl en üst pirimi yaptı hemde bu krize rağmen. en az kazanan 60 bin lira hayatlarında görmedikleri bir para bu lütfen bu dediklerime inanın.
çiftci resmen uçtu şunuda belirtmekte yarar var et fiyatları pahalandı varsın olsun yeterki köylü kazansın
Çok İyi %27 İyi %12 Normal %12 Kötü %15 Beğenmedim %32
hakan kaan 11/01/2010 - 19:14
Cok mu zor hayvan cıftlıklerı kurup yetıstırmek. Bır suru arazı ve uygun otlama alanları var. Buyuk sermayeler bu ıse el atsa Arjantınden alıp Araplara satmak yerıne bız kendımız yetıstırıp satsak ıssızlıgede care olmazmı?
Çok İyi %54 İyi %13 Normal %10 Kötü %10 Beğenmedim %10
Bu haberin diğer yorumcuları
Nurten Karakaplan
murat pınar
özlem orhan
EMRULLAH BOZLAK
alp algunoglu
Mehmet Otlu
Lizbon Güzeli
bahar bahar
Noyan Yoro
engin cenkci
Bozkurt Yurdakul
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 71     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
          Vuslat Doğan Sabancı       Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH