130 bin işçiyi yakından ilgilendiren toplu sözleşmelerinde adım adım greve

Hacer BOYACIOĞLU/ANKARA
01.12.2017 - 11:22 | Son Güncelleme:

Türk Metal Sendikası ve Metal Sanayii İşverenleri Sendikası (MESS) arasında, 5 Ekim’de başlayan ve 130 bin işçiyi ilgilendiren toplu sözleşmelerde adım adım greve gidiliyor. Bugün yapılan görüşmelerde, uyuşmazlık tutanağı tutuldu ve arabuluculuk süreci başlatıldı.

ENFLASYON KADAR ZAM ÖNERDİLER
Türk Metal Sendikası’ndan yapılan açıklamada, MESS’in ilk 6 ay için 1 Mart 2017-31 Ağustos 2017 tarihleri arasındaki enflasyon oranında artış önerdiği, sosyal haklara ise yıllık enflasyon oranında artış teklif ettiği belirtildi. Türk Metal Sendikası’nın bu nedenle sözleşme masasını terk ettiği belirtilen açıklamada şöyle denildi:

“Türk Metal Sendikası, sergilenen bu uzlaşmaz tutum nedeniyle sözleşme masasını terk etmiş, uyuşmazlık tutanağını tutarak arabulucu sürecini başlatmıştır. Ülkemizin son derece hassas bir dönemden geçtiğinin, devletimizin uluslararası alanda birçok baskının altında kaldığının, ülkemizin bir terör tehdidi yaşadığının bilincinde olan Sendikamız, böyle bir dönemde çalışma barışını ortadan kaldırmayı amaçlayan bu yaklaşıma karşı tavrını açıkça ortaya koymuştur.

EYLEMLER BAŞLAYACAK
Türk Metal, MESS’in uzlaşmaz tutum ve yaklaşımına karşı, yasal ve meşru eylemleri ortaya koymaktan çekinmeyecektir. Sendikamız ilk olarak aldığı kararla, uyuşmazlığın tutulduğu bugünden itibaren, işyerlerinde fazla mesaiye kalmayacaktır. Türk Metal Sendikası, bundan sonraki etkili ve yaygın eylemlerin önümüzdeki haftadan itibaren başlayacağını ve bu yasal ve meşru eylemlerin, sonuç alınıncaya kadar artarak devam edeceğini üyelerimize ve kamuoyuna ilan etmektedir.”

 

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı