Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
07 Ekim 2015 Çarşamba 09:33

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Ekonomi Haberleri
Önceki Haber     Sonraki Haber

Sabit telefonlar 10 haneli oluyor

20 Temmuz 2009
Şehir içi sabit telefon hizmetlerinin 11 Mayıs’ta rekabete açılmasıyla Türk Telekom’a yeni rakipler çıktı, milletlerarası ve şehirlerarası sabit telefon hizmeti vermek üzere lisans alan firma sayısı 50’yi buldu. Ev ve işyeri sabit telefon aboneleri de, 10 Eylül’den itibaren cep telefonu aboneleri gibi numara taşıyabilecek; yeni dönemde sabit telefon numaraları 7’den 10 haneye çıkacak.

BİLGİ Teknolojileri ve İletişim  Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, şehir içi telefon hizmetlerinin  11 Mayıs itibariyle rekabete açıldığını hatırlatarak Türk Telekom gibi sabit telefon hizmeti vermek üzere 50 firmanın lisans aldığını bildirdi. Daha önce, milletlerarası ve şehirlerarası sabit telefon hizmeti vermek üzere lisans alan firma sayısının 32 olduğunu aktaran Acarer, 11 Mayıs’ta piyasanın rekabete açılması ile 18 yeni firmanın daha lisans aldığını söyledi.

5 yeni operatör numara istedi  

Bu işletmecilerin “sabit telefon hizmetleri işletmecisi” olarak tanımlandığını anlatan Tayfun Acarer, işletmecilerin Türk Telekom ile ara bağlantı sözleşmesi yapacağını dile getirdi. Firmaların, Türk Telekom ile ara bağlantı ücretleri konusunda anlaşamaması halinde BTK’ya müracaat edeceğini bildiren Acarer şöyle devam etti: “Sabit telefon hizmetleri işletmecileri, Türk Telekom’a bir ücret ödeyecek. Daha sonra bize müracaat ederek, numara grupları alacak ve 10 Eylülden itibaren hizmet vermeye başlayacak. Ancak, şu ana kadar sadece 5 işletmeci numara almak için BTK’ya başvurdu. Ankara ve İstanbul’da numara sıkıntısı var.”

Alan kodları da değişecek  

Tayfun Acarer, yeni sistemin nasıl çalışacağını anlatırken de “Örneğin, Ankara’da hizmet verecek sabit telefon hizmeti işletmecileri bize başvurduğunda, biz Ankara’nın alan kodu olan 312’nin bir fazlası 313 ile başlayan numara grupları vereceğiz. Türk Telekom 312’yi kullanmaya devam edecek. Diğer işletmecilerin tümü 313’ü kullanacak. 312’deki numaralar bittiğinde Türk Telekom’a da 313 grubundan numaralar verilecek” ifadelerini kullandı.

Numara taşıma başlıyor

Sabit telefon hizmetlerinde 10 Eylül’den itibaren, numara taşınabilirliğinin de başlayacağını aktaran Tayfun Acarer, “Vatandaşlar ev ve işyerlerindeki sabit telefon numaralarını aynı il içinde hem başka işletmecilere hem de başka semtlere taşıyabilecek. Şu anda numara başka bir semte bile  taşınamıyor. Sabit telefon numaraları da artık 7 haneli değil,  10 haneli oluyor. Aboneler aynı il içinde arama yaparken alan kodunu da çevirecek.”

Rekabet fiyatları yüzde 40 ucuzlattı

TAYFUN Acarer, şehir içi sabit telefon hizmetlerinde rekabetin başlamasıyla fiyatların aşağıya ineceğini belirterek, şehirlerarası ve milletlerarası sabit telefon görüşmeleri rekabete açılınca ücretlerin yüzde 40 civarında azaldığını hatırlattı. Şehir içi sabit telefon hizmetlerinin rekabete açılmasının çok köklü bir değişiklik olduğunu anlatan Acarer, “160 yıllık köklü bir gelenek yıkılıyor”  dedi.

 

  Yorum Sayısı 3 / 83     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Viva Zapata 20/07/2009 - 15:43
3G nin gelmesi ile beraber herşey değişecektir.. Sabit telefonları artık unutur olacağız sadece işte kullanacağız.. İnternette 3g hizmeti adsl'den daha hızlı ve bağımsız olacaktır..
Çok İyi %18 İyi %22 Normal %18 Kötü %22 Beğenmedim %18
Şerif Köyan 20/07/2009 - 15:27
Al birini ara ötekine...10.000 firma da olsa değişen birşey olmaz...
Cep te neden sadece 3 firma var peki...Parselasyon!..
Çok İyi %26 İyi %21 Normal %17 Kötü %17 Beğenmedim %17
YILDIRIM BAYAZIT 20/07/2009 - 15:05
ADSL olmasa sabit telefonu iptal ettireceğim. Mahkeme kararının uygulanmasını bekliyorum.
Çok İyi %47 İyi %14 Normal %14 Kötü %11 Beğenmedim %11
Bu haberin diğer yorumcuları
sibel karadeniz
Süleyman Gülek
beyaz melek
ali burak güneş
aron baruh
Serkan Koctürk
Hayati Binler
özcan kayıkcı
ismail kostak
NEMİR NEMİR
recep şaban
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 83     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
          Vuslat Doğan Sabancı       Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH